Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe czy dwuskładnikowe - które będą lepsze?

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe czy dwuskładnikowe – które będą lepsze?

kwi 13, 2023Antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najbardziej popularnych metod zapobiegania niechcianej ciąży wśród kobiet na całym świecie. Jednym z głównych wyborów, przed jakimi stają kobiety przy wyborze pigułki antykoncepcyjnej, jest to, czy zdecydować się na tabletkę jednoskładnikową czy dwuskładnikową. Jednak niezależnie od wyboru, ważne jest, aby kobiety wybrały opcję, która najlepiej pasuje do ich indywidualnych potrzeb i stylu życia. Niniejszy artykuł wyjaśnia, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej opcji, w tym różnice między jedno- i dwuskładnikowymi środkami antykoncepcyjnymi, ich zalety i wady oraz potencjalne skutki uboczne.

Tabletki antykoncepcyjne – czym są?

Tabletka antykoncepcyjna to pigułka hormonalna, która zawiera syntetyczne wersje żeńskich hormonów, takich jak estrogen i progesteron. Tabletka antykoncepcyjna zapobiega ciąży poprzez hamowanie owulacji (procesu, w którym dojrzałe jajo jest uwalniane z jajników).

Badania naukowe pokazują, że tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod kontroli urodzeń dostępnych na rynku. Według badań opublikowanych w The Lancet, gdy tabletka jedno- i dwuskładnikowa jest stosowana prawidłowo, w ciągu roku dochodzi do zaledwie 0,1% do 0,9% ciąż. Jednak dla maksymalnej skuteczności, tabletki antykoncepcyjne powinny być stosowane zgodnie z receptą i zaleceniami lekarza. 

Istnieją dwa rodzaje pigułek antykoncepcyjnych: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pigułka jednoskładnikowa zawiera zazwyczaj tylko jeden z hormonów – syntetyczny estrogen lub progesteron – natomiast tabletka dwuskładnikowa zawiera oba hormony. Wybór pomiędzy jedno- a dwuskładnikową tabletką antykoncepcyjną zależy jednak od potrzeb i preferencji konkretnej kobiety.

Badania wykazały, że obie opcje są bezpieczne w stosowaniu, a skuteczność tej metody antykoncepcyjnej dochodzi nawet do 99%. Jednak ze względu na różnice w składzie, skutki uboczne pojedynczej i podwójnej tabletki mogą być nieco inne i inaczej wpływać na organizm. Dlatego przed wyborem tego sposobu antykoncepcji, należy skonsultować się z lekarzem i wybrać najlepszą dla siebie opcję, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletka antykoncepcyjna działa poprzez zmianę stężenia hormonów płciowych w organizmie kobiety. Większość tabletek antykoncepcyjnych to tzw. złożone środki antykoncepcyjne, czyli zawierają dwie substancje czynne: estrogen i progesteron.

Estrogen to rodzaj żeńskiego hormonu, który wpływa na procesy zachodzące w organizmie kobiety. Jego główne funkcje to wspieranie rozwoju piersi, utrzymywanie lubrykacji pochwy oraz kontrola krwawień miesięcznych. Progesteron natomiast jest hormonem produkowanym przez jajniki podczas cyklu menstruacyjnego i mają za zadanie przygotować macicę do przyjęcia zapłodnionego jaja.

Działanie pigułki antykoncepcyjnej polega na hamowaniu owulacji, czyli procesu, w którym jajniki uwalniają dojrzałe jajeczka. Połączenie estrogenu i progesteronu wpływa na układ hormonalny kobiety i zapobiega uwalnianiu dojrzałych jajeczek. Ponadto tabletka antykoncepcyjna wpływa na śluz szyjkowy, zagęszczając go i utrudniając przejście plemników. Zmiany te uniemożliwiają zajście w ciążę.

Istnieją również pigułki antykoncepcyjne, które zawierają tylko progesteron tzw. minipigułka lub tabletka z progesteronem. Zasada działania minipigułki polega na uwalnianiu progesteronu. Jego głównym działaniem jest zmiana śluzu szyjkowego, co utrudnia przejście plemników, oraz zmiana endometrium, co utrudnia zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja.

Ważne jest, aby regularnie przyjmować tabletki antykoncepcyjne i stosować się do zaleceń lekarza, ponieważ jeśli zapomni się o przyjęciu choćby jednej tabletki, wzrasta ryzyko zajścia w ciążę. Należy również pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne nie zapobiegają zakażeniom przenoszonym drogą płciową, dlatego zaleca się stosowanie dodatkowych metod ochrony, takich jak prezerwatywy.

Antykoncepcja jednoskładnikowa czy dwuskładnikowa – która opcja jest bezpieczniejsza?

Kiedy kobiety zastanawiają się nad wyborem metody antykoncepcyjnej, często zadają sobie pytanie, która pigułka antykoncepcyjna – jedno- czy dwuskładnikowa – będzie bezpieczniejsza. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych potrzeb i preferencji kobiety, stanu zdrowia i stylu życia.

Oba rodzaje tabletek antykoncepcyjnych są bezpieczne, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Badania wykazały, że przy prawidłowym stosowaniu jedno- i dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych dochodzi do zaledwie 0,1-0,9% ciąż rocznie. Każda z opcji ma jednak swoje wady i zalety i warto je rozważyć przed podjęciem decyzji.

Pigułka jednoskładnikowa zawiera zazwyczaj tylko jeden z hormonów – syntetyczny estrogen lub progesteron – natomiast tabletka dwuskładnikowa zawiera oba hormony. Ponieważ jednak każdy inaczej reaguje na hormony, jedna kobieta może dobrze reagować na jeden rodzaj tabletki antykoncepcyjnej, a inna na dwa.

Tabletka z jednym składnikiem może być bardziej odpowiednia dla kobiet, które są podatne na choroby układu krążenia, takie jak choroby serca lub zakrzepica. W tym przypadku mniejsza ilość hormonów zawartych w jednoskładnikowym środku antykoncepcyjnym może być bardziej odpowiednia dla tej kobiety. Z drugiej strony, pigułka dwuskładnikowa zawierająca dwa różne hormony może być bardziej skuteczna w zapobieganiu skutkom ubocznym, takim jak nieregularne krwawienia.

Inne czynniki, takie jak wpływ na libido, objawy PMS i bóle głowy, również muszą być brane pod uwagę przy wyborze między jedno- a dwuskładnikowym środkiem antykoncepcyjnym. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z lekarzem. Lekarz będzie mógł pomóc w wyborze najlepszej metody antykoncepcyjnej dla indywidualnych potrzeb i preferencji.

Wady i zalety stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, tabletki antykoncepcyjne są najchętniej wybieranym sposobem antykoncepcji hormonalnej przez kobiety. Jednak oba sposoby mają swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o ich stosowaniu. 

Zalety stosowania tabletek antykoncepcyjnych

 1. Skuteczność – tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Badania pokazują, że przy prawidłowym stosowaniu pigułki antykoncepcyjnej w ciągu roku dochodzi do zaledwie 0,1-0,9% ciąż.
 2. Łatwość stosowania –  tabletka antykoncepcyjna jest łatwa do zażycia – wystarczy jedna tabletka dziennie, o tej samej porze, aby zapobiec ciąży.
 3. Łatwiejsza kontrola cyklu miesiączkowego –  tabletka antykoncepcyjna pomaga regulować cykl miesiączkowy. Może również złagodzić objawy związane z miesiączką, takie jak ból brzucha, bolesność piersi i zmiany nastroju.
 4. Zmniejszone ryzyko chorób – stosowanie pigułki antykoncepcyjnej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jajnika, raka endometrium, choroby zapalnej miednicy i choroby tarczycy.
 5. Bezpieczeństwo – pigułka jest uważana za bezpieczną dla większości kobiet, zwłaszcza jeśli jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wady stosowania tabletek antykoncepcyjnych

 1. Skutki uboczne –  tabletki antykoncepcyjne mogą powodować skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, zmiany nastroju, nieregularne krwawienia i przyrost masy ciała. Jednak większość kobiet dobrze toleruje pigułki antykoncepcyjne.
 2. Wymagana jest dyscyplina – aby pigułki antykoncepcyjne były skuteczne, muszą być przyjmowane o tej samej porze każdego dnia. Dla niektórych kobiet może to być trudne lub łatwo o tym zapomnieć.
 3. Wpływ na płodność – stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć na przyszłą płodność kobiety. Jednak większość kobiet wraca do normalnej płodności po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
 4. Ryzyko zakrzepicy – tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy, zwłaszcza u kobiet z czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu, otyłość, wiek powyżej 35 lat, choroby układu krążenia i dziedziczna predyspozycja do trombofilii. Jednak ryzyko zakrzepicy pozostaje stosunkowo niskie i zwykle zwiększa się, gdy kobieta jest w ciąży.
 5. Konieczna konsultacja lekarska – stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wymaga konsultacji lekarskiej. Lekarz może przeprowadzić badania, aby upewnić się, że kobieta nie ma przeciwwskazań do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, takich jak problemy z ciśnieniem krwi lub choroby wątroby.

Jak stosować tabletki antykoncepcyjne?

Pigułka antykoncepcyjna jest jednym z najbardziej powszechnych i skutecznych sposobów zapobiegania ciąży. Jednak dla wielu kobiet stosowanie pigułki antykoncepcyjnej może wydawać się skomplikowane i niepewne. W tym artykule opisano kroki potrzebne do prawidłowego i skutecznego stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

 1. Wybierz odpowiedni rodzaj pigułki antykoncepcyjnej – na rynku istnieje wiele różnych rodzajów pigułek antykoncepcyjnych o różnych formułach i mechanizmach działania. Najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże Ci wybrać odpowiedni rodzaj pigułki.
 2. Rozpocznij przyjmowanie pigułki w odpowiednim czasie – większość pigułek antykoncepcyjnych może zapobiec ciąży od razu, jeśli zaczniesz je przyjmować w pierwszym dniu miesiączki. Można również rozpocząć przyjmowanie tabletek w innym dniu cyklu miesiączkowego, ale w takim przypadku przez pierwsze siedem dni należy stosować inną metodę antykoncepcji.
 3. Należy przestrzegać schematu dawkowania – tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować regularnie o tej samej porze każdego dnia. W przypadku samodzielnej tabletki antykoncepcyjnej zazwyczaj wystarczy jedna tabletka dziennie przez 21 dni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa; w przypadku dwóch tabletek schemat dawkowania jest bardziej skomplikowany, ale zazwyczaj tabletkę zawierającą estrogen i progesteron przyjmuje się przez 21 dni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa lub okres przyjmowania tabletek zawierających tylko progesteron.
 4. Nie zapomnij ich przyjąć – ważne jest, aby nie zapomnieć o przyjęciu tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli tak się stanie, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą pigułkę, a następnie kontynuować przyjmowanie jak zwykle.
 5. Specjalne środki ostrożności – jeśli w ciągu dwóch godzin od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej wystąpi rozstrój żołądka lub wymioty, może ona nie zostać wchłonięta przez organizm. W takim przypadku należy stosować inną metodę antykoncepcji przez następne siedem dni.
 6. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza – w razie jakichkolwiek pytań lub problemów związanych ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ważne jest również, aby regularnie wykonywać badania kontrolne w celu monitorowania wszelkich zmian w organizmie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości, takich jak nieregularne krwawienia lub nagłe pojawienie się objawów ubocznych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy warto wybierać tabletki jedno- i dwuskładnikowe na podstawie swojego stylu życia?

Styl życia kobiety może wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania pigułki antykoncepcyjnej. Jeśli styl życia kobiety jest nieregularny i trudno jej pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułki, może ona się zastanowić nad tabletkami dwuskładnikowymi. W tym przypadku nawet jeśli zapomni przyjąć jedną z pigułek, będzie mogła zachować pełne bezpieczeństwo przed zajściem w ciąże.

Z kolei kobiety prowadzące regularny tryb życia, które nie zapominają o przyjmowaniu lekarstw, mogą zdecydować się na tabletki jednoskładnikowe, która ma 99% skuteczności i jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Niektóre kobiety preferują pigułki z jednym hormonem ze względu na niski poziom hormonów. 

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wybór tabletek antykoncepcyjnych jest sytuacja życiowa kobiety. Dla kobiet, które dużo podróżują lub mają nieregularne godziny pracy, wygodniejszą i lepszą opcją będą tabletki jednoskładnikowe.  Z drugiej strony, dla kobiet, które chcą mieć większą kontrolę nad swoim cyklem menstruacyjnym, tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe mogą być lepszym wyborem.

Należy również wziąć pod uwagę stan zdrowia kobiety i historię choroby. Na przykład, niektóre kobiety nie powinny przyjmować niektórych tabletek antykoncepcyjnych ze względu na problemy z ciśnieniem krwi lub choroby serca. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o pigułce antykoncepcyjnej.

Co wybrać, jeśli zależy nam na łagodzeniu objawów związanych z miesiączką?

Oprócz zapobiegania niechcianej ciąży, tabletki antykoncepcyjne mogą również złagodzić objawy związane z miesiączką. Jednym z głównych czynników decydujących o wyborze pigułek antykoncepcyjnych w celu złagodzenia objawów menstruacyjnych jest liczba składników. Które tabletki będą bardziej skuteczne? Pigułka jedno- czy dwuskładnikowa?

Tabletki z pojedynczym składnikiem zawierają tylko jeden hormon (zazwyczaj jest to syntetyczna forma estrogenu lub progesteronu). Pigułki dwuskładnikowe zawierają oba te hormony. Oba leki pomagają łagodzić objawy miesiączki, ale to, który z nich wybierzesz, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Pigułka jedno-hormonalna jest często wybierana do łagodzenia objawów miesiączkowych. Tabletki te są bardziej przewidywalne i łatwiejsze w kontroli. Skutecznie łagodzą objawy, takie jak: ból brzucha, bóle głowy, skurcze, a także zmniejszają ilość i czas trwania krwawienia miesiączkowego. 

Pigułki dwuskładnikowe zawierają oba hormony i mogą być bardziej skuteczne w łagodzeniu objawów takich jak: wodnista wydzielina z pochwy i bolesność piersi. Dla niektórych kobiet może to być pomocne, ponieważ objawy te mogą być bardziej dotkliwe i dotyczyć szerszego obszaru kobiecego ciała. 

Badania jednoznacznie wykazują, że wybór odpowiedniej opcji antykoncepcyjnej przynosi ulgę w łagodzeniu objawów związanych z miesiączką i poprawić jakość życia kobiety. 

Czy tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe mają wpływ na naszą płodność w przyszłości?

Tabletki antykoncepcyjne to świetny sposób na uniknięcie zajścia w ciąże. Jednak pomimo ich skuteczności w zapobieganiu ciąży, wiele kobiet obawia się wpływu pigułki na ich przyszłą płodność.

Chociaż istnieje wiele mitów na temat wpływu tabletek antykoncepcyjnych na płodność, badania naukowe wykazały, że zaprzestanie ich stosowania nie ma bezpośredniego wpływu na zdolność kobiety do poczęcia. Jednak, podobnie jak w przypadku innych metod antykoncepcyjnych, wpływ na płodność zależy od indywidualnej sytuacji i stanu zdrowia kobiety.

Nie ma dowodów na to, że jedna tabletka antykoncepcyjna ma większy wpływ na płodność niż druga. Jednak wiele kobiet zgłasza różnice w objawach i skutkach ubocznych pomiędzy pigułkami. Na przykład, niektóre kobiety zgłaszają mniejsze krwawienie miesiączkowe po przejściu na pojedynczą pigułkę, co może być pomocne dla kobiet z ciężkim krwawieniem lub zespołem bólu miesiączkowego.

Inne czynniki, które mogą wpływać na płodność kobiety to wiek, stan zdrowia, dieta i styl życia. Na przykład, palenie i nadmierne spożycie alkoholu może negatywnie wpłynąć na zdolność kobiety do poczęcia.

Nie ma dowodów na to, że pojedyncza lub podwójna pigułka ma większy wpływ na płodność kobiety. Wybór, którą pigułkę stosować, powinien być oparty na osobistych preferencjach i potrzebach, z uwzględnieniem różnic w zakresie skutków ubocznych i objawów związanych z miesiączką. Jednak, jak w przypadku każdej innej metody antykoncepcyjnej, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i w pełni zbadać swoje możliwości.

Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych jedno- i dwuskładnikowych?

Tabletki antykoncepcyjne, jak każdy inny lek, może mieć pewne skutki uboczne, zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Poniżej omawiamy niektóre z najczęstszych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem jedno- i dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest ból lub ciasnota w piersiach. Dzieje się tak dlatego, że tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony, które wpływają na układ hormonalny organizmu i mogą powodować zgrubienie piersi. Objawy te zwykle ustępują po kilku tygodniach na pigułce.

Innym skutkiem ubocznym są mdłości. Niektóre kobiety skarżą się na nudności i wymioty podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli doświadczasz tych skutków ubocznych, powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że przyjmujesz odpowiednią dawkę hormonów.

Innym możliwym skutkiem ubocznym jest przyrost wagi. Niektóre kobiety twierdzą, że przybierają na wadze podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jednak badania pokazują, że jest to zazwyczaj niewielki przyrost i nie wpływa poważnie na zdrowie kobiety.

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może również zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak choroby serca, zakrzepowo-zatorowe i udar. Badania wykazały jednak, że ryzyko to jest zazwyczaj niewielkie i dotyczy głównie kobiet, które mają już pewne czynniki ryzyka, takie jak palenie papierosów, otyłość i choroby serca.

Innym potencjalnym skutkiem ubocznym jest spadek libido. Niektóre kobiety zgłaszają, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych negatywnie wpływa na ich libido i zmniejsza zainteresowanie seksem. Jednak badania pokazują, że większość kobiet nie doświadcza tych skutków ubocznych.

Jednak warto zaznaczyć, że nie wszystkie kobiety odczuwają powyższe skutki uboczne. Wszystko zależy od stosowanych tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego też konsultacja z lekarzem ginekologiem jest niezwykle ważna, w celu dopasowania antykoncepcji hormonalnej do potrzeb kobiety. 

Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając między tabletkami antykoncepcyjnymi jedno- a dwuskładnikowymi?

Wybór rodzaju pigułki antykoncepcyjnej jest sprawą bardzo osobistą i powinien odpowiadać potrzebom i preferencjom każdej kobiety. Istnieje jednak kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze jedno- lub dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych

 1. Skład – tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zawierają tylko jeden hormon (progestynę), natomiast dwuskładnikowe zawierają dwie różne substancje: progestynę i estrogen. Dlatego też, jeśli kobieta ma nietolerancję lub przeciwwskazania do stosowania któregoś z tych hormonów, może to wpłynąć na wybór odpowiedniego rodzaju pigułki.
 2. Skuteczność – zarówno jednorazowe, jak i podwójne pigułki antykoncepcyjne, jeśli są stosowane prawidłowo, są bardzo skuteczne w zapobieganiu ciąży. Niektóre badania pokazują jednak, że pigułka dwuskładnikowa jest bardziej skuteczna w pewnych sytuacjach, takich jak niewłaściwe użycie lub zapomnienie o przyjęciu pigułki.
 3. Częstotliwość przyjmowania – tabletkę z jednym składnikiem, należy przyjmować codziennie o tej samej porze, natomiast tabletkę dwuskładnikową należy przyjmować w cyklach (np. 21 dni przyjmowania i 7 dni przerwy). Dlatego też, jeśli kobieta ma problemy z regularnym przyjmowaniem tabletek, może to wpłynąć na wybór odpowiedniego rodzaju pigułki.
 4. Skutki uboczne – każda pigułka antykoncepcyjna może powodować różne skutki uboczne, w tym bóle głowy, nudności, skurcze brzucha i zmiany nastroju. Warto mieć na uwadze, że niektóre pigułki mogą powodować więcej objawów niż inne.
 5. Cena – cena tabletek antykoncepcyjnych jest ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego rodzaju. Pigułki pojedyncze i podwójne różnią się ceną, a ponieważ antykoncepcja jest procesem długoterminowym, warto porównać ceny różnych opcji i wybrać tę najbardziej ekonomiczną.

Wybór pomiędzy antykoncepcją jedno- i dwuskładnikową powinien być dokładnie przemyślany i dostosowany do potrzeb kobiety. Ważne jest, aby przed wyborem odpowiedniej metody antykoncepcyjnej skonsultować się z ginekologiem lub położnikiem. Powyższa lista jest tylko podpowiedzią, którą można się sugerować podczas wyboru odpowiedniej antykoncepcji, jednak warto udać się do specjalisty, który odpowiednio doradzi i przepisze odpowiednie leki. 

Jakie tabletki antykoncepcyjne są najlepsze dla kobiet z PCOS?

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń endokrynologicznych u kobiet w wieku rozrodczym; jednym z objawów PCOS jest zaburzony cykl miesiączkowy, co może utrudniać planowanie ciąży. Wiele kobiet z PCOS poszukuje więc skutecznych i bezpiecznych metod antykoncepcyjnych.

Wybór antykoncepcji dla kobiet z PCOS powinien zależeć od potrzeb konkretnej pacjentki. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wpłynąć na wybór odpowiedniego preparatu.

Jednym z ważnych czynników przy wyborze pigułki antykoncepcyjnej dla kobiet z PCOS jest zawartość hormonów: w przypadku PCOS do regulacji cyklu miesiączkowego zaleca się pigułki zawierające estrogen i progesteron; najlepszym wyborem dla kobiet z PCOS są wielofazowe pigułki antykoncepcyjne, które stopniowo zwiększają lub zmieniają dawkę hormonów co kilka dni. Alternatywnie można stosować monofazowe środki antykoncepcyjne, które zawierają taką samą ilość hormonów przez cały cykl miesiączkowy.

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze środków antykoncepcyjnych dla kobiet z PCOS, jest tendencja do nadwagi i insulinoodporności, w przypadku kobiet z PCOS zaleca się stosowanie pigułek hormonalnych o niskiej dawce lub pigułek bez estrogenów, aby uniknąć ryzyka insulinoodporności i przyrostu masy ciała.

Ponadto kobiety z PCOS, które cierpią na trądzik, powinny rozważyć przyjmowanie pigułki antykoncepcyjnej zawierającej octan cyproteronu. Jest to składnik tłumiący męski hormon, który może pomóc złagodzić objawy trądziku.

Ostateczny wybór tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet z PCOS wymaga, aby lekarz przepisał je zgodnie z czynnikami ryzyka. Ważne jest również, aby pacjentki zostały uświadomione o możliwych skutkach ubocznych tabletek antykoncepcyjnych oraz o ryzyku związanym z ich stosowaniem.

Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają w łagodzeniu trądziku hormonalnego?

Trądzik hormonalny to stan zapalny skóry spowodowany zmianami hormonalnymi. Zmiany te wpływają na gruczoły łojowe, powodując nadmierną produkcję sebum. Nadmiar sebum miesza się z martwymi komórkami skóry, bakteriami, kurzem i innymi zanieczyszczeniami, powodując powstawanie trądziku i tzw. pryszczy.

Istnieje wiele sposobów leczenia trądziku hormonalnego, z których najczęstszym jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Pigułki antykoncepcyjne zawierają hormony takie jak estrogen i progestagen, które stabilizują poziom hormonów w organizmie i zmniejszają objawy trądziku hormonalnego.

Badania potwierdziły, że pigułki antykoncepcyjne są skuteczne w łagodzeniu trądziku hormonalnego, przy czym jedno z badań opublikowane w Journal of Drugs in Dermatology wykazało, że sześć miesięcy przyjmowania pigułki z drospirenonem i etynyloestradiolem zmniejszyło liczbę i nasilenie plam u kobiet z tym schorzeniem, zgodnie z badaniem.

W innym badaniu, opublikowanym w American Journal of Clinical Dermatology, stwierdzono, że stosowanie przez sześć miesięcy pigułki antykoncepcyjnej zawierającej etynyloestradiol i norgestymat poprawia stan skóry u kobiet z trądzikiem hormonalnym.

Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i to, co działa u jednej osoby, niekoniecznie będzie działać u drugiej. Ponadto, niektóre środki antykoncepcyjne mogą pogorszyć stan skóry u niektórych kobiet. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w celu pozbycia się trądziku hormonalnego.

Ważne jest również, aby być świadomym możliwych skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych. Mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy, udaru mózgu, raka piersi i raka szyjki macicy.

Tabletki antykoncepcyjne a rak piersi –  czy istnieje związek?

Pigułka antykoncepcyjna jest popularną metodą antykoncepcyjną stosowaną przez miliony kobiet na całym świecie. Istnieją jednak obawy, że długotrwałe stosowanie pigułki może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka piersi. Na ten temat przeprowadzono wiele badań naukowych.

Według badań opublikowanych w American Journal of Obstetrics and Gynaecology, kobiety, które przyjmują pigułkę nie mają zwiększonego ryzyka rozwoju raka piersi. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wpływać na to ryzyko.

Jednym z takich czynników jest długość okresu stosowania pigułki. Badania wykazały, że kobiety, które przyjmują pigułkę przez długi okres czasu, mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi. U kobiet, które stosowały tabletki antykoncepcyjne przez krótszy okres czasu nie zauważono takiego ryzyka. 

Innym czynnikiem wpływającym na ryzyko rozwoju raka piersi jest wiek kobiety w momencie rozpoczęcia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych: kobiety, które rozpoczynają przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przed 20 rokiem życia mają zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi.

Historia rodziny jest kolejnym ważnym czynnikiem. Kobiety, u których w rodzinie występował rak piersi, mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi, jeśli przyjmują tabletki antykoncepcyjne.

Podsumowanie

 1. Tabletka antykoncepcyjna jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji.
 2. Istnieją dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: jedno- i dwuskładnikowe.
 3. Wybór pomiędzy tabletkami antykoncepcyjnymi jedno- i dwuskładnikowymi zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.
 4. Pigułki antykoncepcyjne mają zalety i wady, a wybór między nimi powinien być dokładnie przemyślany.
 5. Ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tabletek antykoncepcyjnych to styl życia, historia choroby i prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, a także koszt i przystępność.
 6. Jedno- i dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne różnią się składem, skutecznością i możliwymi skutkami ubocznymi.
 7. Tabletki antykoncepcyjne mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie kobiety, np. zmniejszać ryzyko wystąpienia raka jajnika, a także łagodzić objawy związane z miesiączką.
 8. Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej wiąże się z potencjalnym ryzykiem, w tym ryzykiem zakrzepicy i wpływem na przyszłą płodność.
 9. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o stosowaniu pigułki antykoncepcyjnej omówić swoje opcje z lekarzem.

FAQ

Oto kilka często zadawanych pytań dotyczących tabletek antykoncepcyjnych:

Czy tabletki antykoncepcyjne są w 100% skuteczne?
Żadna metoda antykoncepcji nie jest w 100% skuteczna. Jednak przy prawidłowym stosowaniu, tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczne, a wskaźnik skuteczności wynosi około 99%.

Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na moją wagę?
Niektóre kobiety zauważają wzrost wagi po rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych, ale nie jest to regułą. W większości przypadków wpływ na wagę jest niewielki i nie ma długoterminowych konsekwencji.

Czy potrzebuję recepty, aby kupić tabletki antykoncepcyjne?
Tak, tabletki antykoncepcyjne są dostępne wyłącznie na receptę.

Czy tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia?
Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, ale zdarza się to rzadko i zależy od indywidualnego przypadku. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych należy skonsultować się z lekarzem.

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na przyszłą płodność?
Tabletki antykoncepcyjne nie mają wpływu na zdolność do poczęcia w przyszłości. W rzadkich przypadkach odzyskanie płodności może być opóźnione po odstawieniu pigułki, ale jest to przejściowe i nie będzie miało wpływu na zdolność do poczęcia w przyszłości.

Źródła
American Journal of Clinical Dermatology:
https://www.springer.com/journal/40257
American Journal of Obstetrics and Gynecology: https://www.ajog.org/
„Combined hormonal contraceptives and venous thromboembolism”: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(11)61052-8/fulltext
„Contraceptive efficacy and safety of DMPA-SC”: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0010782415001552
„Progestin-only contraceptive use among breastfeeding women: a systematic review”: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0010782415001291
„Combined hormonal contraceptives and migraine: an update on the evidence”: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2042098614545416

Autorzy: Zespół Receptovo

Zobacz Podobne Artykuły:

Antykoncepcja hormonalna - przedłużenie e-recepty w Receptovo.pl
Antykoncepcja hormonalna - przedłużenie e-recepty w Receptovo.pl