Nietolerancja laktozy - objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Nietolerancja laktozy — czym jest i jak wpływa na Twoje zdrowie?

kwi 24, 2023Zdrowie

Masz problemy z trawieniem mleka lub produktów mlecznych? Być może cierpisz na nietolerancję laktozy. Ta powszechna choroba dotyka wielu ludzi, ale nie zawsze jest łatwa do zdiagnozowania. Ten przewodnik opisuje objawy nietolerancji laktozy, sposób jej diagnozowania i skuteczne metody leczenia. Dowiesz się również, jak stosować zdrową dietę, aby uniknąć objawów i jakie pokarmy wybierać, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o nietolerancji laktozy i jak sobie z nią radzić, ten poradnik jest dla Ciebie.

Nietolerancja laktozy – czym jest i jak wpływa na Twoje zdrowie?

Nietolerancja laktozy jest częstym schorzeniem, dotykającym około 65% populacji. Nietolerancja laktozy to stan, w którym organizm nie jest w stanie strawić laktozy, naturalnego cukru znajdującego się w mleku i produktach mlecznych. 

Objawy nietolerancji laktozy są różne i zależą od stopnia nietolerancji oraz ilości spożytej laktozy. Powszechne objawy obejmują ból brzucha, wzdęcia, wodnistą biegunkę, nudności i niestrawność.

Badania wykazały, że nietolerancja laktozy może wpływać na zdrowie i samopoczucie. Badania wykazały, że osoby z nietolerancją laktozy są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń i cukrzyca typu 1.

Ponadto upośledzone trawienie laktozy wiąże się z upośledzonym wchłanianiem składników odżywczych, takich jak wapń i witamina D, co zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Należy jednak podkreślić, że nietolerancja laktozy różni się od alergii na mleko tym, że jest poważniejszym problemem zdrowotnym. W alergii na mleko organizm reaguje na białka mleka, a nie na laktozę, co skutkuje ciężkimi reakcjami alergicznymi, takimi jak pokrzywka, trudności w oddychaniu i wstrząs anafilaktyczny.

Warto zwrócić uwagę na swój organizm i szukać pomocy, jeśli podejrzewamy u siebie nietolerancję laktozy. W przypadku nietolerancji laktozy, dieta bezlaktozowa może złagodzić objawy i poprawić jakość życia. Osoby te powinny również pamiętać o włączeniu do swojej diety innych źródeł wapnia, takich jak brokuły, kapusta i orzechy, aby zapobiec niedoborom żywieniowym.

Jak rozpoznać nietolerancję laktozy – objawy i diagnoza

Rozpoznanie nietolerancji laktozy może być trudne, ponieważ jej objawy są bardzo powszechne i mogą przypominać inne zaburzenia jelitowe. Jednakże warto poznać, jakie są objawy tej nietolerancji pokarmowej i jak ją prawidłowo zdiagnozować. 

Główne objawy u osób cierpiących na  nietolerancję laktozy to ból brzucha, wzdęcia, gazy, biegunka, zaparcia i inne problemy z jelitami. Osoby z nietolerancją laktozy mogą również odczuwać ból w klatce piersiowej, nudności, wymioty, zmęczenie i bóle głowy. Objawy te pojawiają się zwykle w ciągu 30 minut do dwóch godzin od spożycia pokarmów zawierających laktozę.

Aby zdiagnozować nietolerancję laktozy, lekarze mogą wykonać badanie krwi, aby sprawdzić poziom laktazy, enzymu, który trawi laktozę. Może być również przeprowadzony test oddechowy, w którym pacjent jest proszony o wypicie roztworu zawierającego laktozę i wydychanie do specjalnego urządzenia, które mierzy ilość wodoru w wydychanym powietrzu. Osoby z nietolerancją laktozy wydychają zwykle więcej wodoru niż osoby tolerujące laktozę.

Należy jednak zaznaczyć, że niezależnie od wyników badań, najbardziej wiarygodną metodą diagnozy jest wykluczenie laktozy z diety na około dwa tygodnie i obserwacja, czy objawy ustępują. Następnie można ponownie wprowadzić laktozę do diety i obserwować, czy objawy powrócą.

W przypadku podejrzenia nietolerancji laktozy warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i zaproponować odpowiednie leczenie. W większości przypadków osoby z nietolerancją laktozy mogą złagodzić objawy i poprawić jakość życia, stosując dietę bezlaktozową i ograniczając spożycie laktozy do minimum.

Nietolerancja laktozy – przyczyny

Nietolerancja laktozy to schorzenie przewodu pokarmowego, na które cierpi coraz większa liczba pacjentów na całym świecie. Chociaż objawy mogą być bolesne, wiele osób z nietolerancją laktozy może bezpiecznie spożywać pewną ilość produktów mlecznych. Aby lepiej zrozumieć nietolerancję laktozy, warto przyjrzeć się jej przyczynom.

Nietolerancja laktozy jest spowodowana brakiem lub niedoborem enzymu laktazy, który jest potrzebny do trawienia laktozy, cukru występującego w mleku. Osoby z nietolerancją laktozy nie wytwarzają tego enzymu w wystarczającym stopniu lub w ogóle, co utrudnia trawienie laktozy.

Badania pokazują, że nietolerancja laktozy ma podłoże genetyczne i dziedziczne. Mutacje w genach odpowiedzialnych za produkcję laktazy prowadzą do niedoboru enzymu, zwiększając ryzyko rozwoju nietolerancji laktozy. Osoby pochodzenia azjatyckiego, afrykańskiego i południowoamerykańskiego są bardziej podatne na tę chorobę niż osoby pochodzenia europejskiego.

Wiek i styl życia mogą również wpływać na rozwój nietolerancji laktozy. Produkcja enzymu laktazy zmniejsza się z wiekiem, co może prowadzić do nietolerancji laktozy u osób starszych. Osoby, które unikają nabiału lub spożywają niewielkie ilości mleka i produktów mlecznych mogą być również narażone na zwiększone ryzyko rozwoju nietolerancji laktozy, ponieważ ich organizm nie musi produkować wystarczającej ilości enzymu laktazy.

Ponadto niektóre choroby jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i celiakia, mogą uszkodzić błonę śluzową jelita cienkiego i zmniejszyć produkcję enzymów trawiennych, w tym laktazy. W takim przypadku nietolerancja laktozy jest konsekwencją choroby podstawowej.

Ogólnie rzecz biorąc, przyczyny nietolerancji laktozy są złożone i wahają się od czynników genetycznych do stylu życia i chorób jelit. Ważne jest, aby pamiętać, że nietolerancja laktozy nie jest stanem zagrażającym życiu, ale może powodować nieprzyjemne objawy i wpływać na jakość życia. Każdy, kto podejrzewa, że ma nietolerancję laktozy, powinien zgłosić się do lekarza lub dietetyka w celu uzyskania właściwej diagnozy i porady dietetycznej.

Nietolerancja laktozy a alergia pokarmowa – jaka jest różnica?

Nietolerancja laktozy i alergia pokarmowa to dwa różne warunki zdrowotne, które często są mylone. Oba odnoszą się do reakcji organizmu na pokarmy zawierające laktozę. Istnieją jednak pewne różnice między nimi. Poniżej przyglądamy się bardziej szczegółowo różnicom między nietolerancją laktozy a alergią pokarmową, ich objawom i sposobom ich diagnozowania.

Nietolerancja laktozy to stan, w którym organizm nie może strawić laktozy z powodu braku enzymu laktazy. Jest to najczęstszy rodzaj nietolerancji pokarmowej, dotykający około 75% populacji świata. Objawy nietolerancji laktozy są zazwyczaj łagodne i obejmują ból brzucha, wzdęcia, biegunkę, zaparcia i gazy.

Alergia pokarmowa natomiast to reakcja układu odpornościowego na białka zawarte w pożywieniu. Mogą one prowadzić do ciężkich objawów, takich jak wysypka, pokrzywka, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy i wstrząs anafilaktyczny. Alergia pokarmowa występuje rzadziej niż nietolerancja laktozy, dotyczy około 6% dzieci i 4% dorosłych.

Nietolerancja laktozy i alergia pokarmowa są różnie diagnozowane. W przypadku nietolerancji laktozy najczęstszym testem diagnostycznym jest wodorowy test oddechowy, który mierzy stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. W przypadku alergii pokarmowych lekarze mogą wykonać testy skórne lub badania krwi w celu określenia obecności przeciwciał IgE.

Nietolerancja laktozy — jakie produkty warto wybierać, aby uniknąć objawów?

Osoby z nietolerancją laktozy często mają trudności z doborem odpowiedniej diety, ponieważ laktoza znajduje się w wielu produktach spożywczych. Istnieją jednak pokarmy, które można wybrać, aby uniknąć objawów nietolerancji laktozy i nadal zachować zrównoważoną dietę.

Po pierwsze, ważne jest, aby wykluczyć z jadłospisu produkty zawierające laktozę, takie jak mleko i jego przetwory, czyli: ser, jogurt i lody, które mają wysoką zawartość laktozy. Możesz jednak zastąpić je napojami roślinnymi bogatymi w białko, witaminy i minerały, takimi jak soja, migdały, ryż, kokos i nasiona chia.

Kolejnym krokiem jest czytanie etykiet na produktach spożywczych. Wiele przetworzonych produktów spożywczych, takich jak chleb, zupy i sosy, może zawierać laktozę lub produkty mleczne. Szukaj więc produktów bez laktozy lub takie z oznaczeniem – „laktoza <0,01g na 100g” i zwróć uwagę na składniki takie jak mleko w proszku, serwatka i kazeina.

Alternatywnie, szukaj produktów naturalnych o niskiej zawartości laktozy, takich jak jogurt naturalny, ser feta, ser camembert i parmezan. Są one łatwiejsze do strawienia i mogą być bardziej akceptowane przez osoby z nietolerancją laktozy. Badania wykazały, że fermentacja bakteryjna może zmniejszyć ilość laktozy w produktach mlecznych i zwiększyć ich wartość odżywczą.

Wraz z tym zaleca się dostarczanie osobom unikającym produktów mlecznych wystarczającej ilości składników odżywczych, których może im brakować, takich jak witamina D i wapń, które są ważne dla zdrowia kości. Przyjmowanie enzymów trawiennych, w tym laktazy, może również pomóc poprawić trawienie laktozy i zmniejszyć objawy nietolerancji laktozy.

Osoby z nietolerancją laktozy powinny unikać produktów mlecznych i zwracać uwagę na skład żywności. Wskazane jest poszukiwanie alternatywnych, naturalnych pokarmów o niskiej zawartości laktozy i suplementów, aby zapewnić odpowiednie odżywianie i zmniejszyć objawy nietolerancji laktozy. Zawsze jednak zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, aby zapewnić właściwą opiekę zdrowotną.

Jakie badania na nietolerancję laktozy?

Jednym ze sposobów potwierdzenia lub wykluczenia tego schorzenia są testy diagnostyczne pozwalające na dokładną ocenę tolerancji laktozy przez organizm. Poniżej przedstawiamy badania, które wykonywane są w celu zdiagnozowania uczulenia na laktozę.

 1. Test tolerancji laktozy – jest najczęściej wykonywanym badaniem, w którym podaje się pacjentowi laktozę w roztworze wodnym i w regularnych odstępach czasu mierzy się poziom glukozy we krwi. Jeśli poziom glukozy nie wzrasta, ale poziom laktozy w moczu jest podwyższony, podejrzewa się nietolerancję laktozy.
 2. Test wodorowy – podobnie jak w przypadku testu tolerancji laktozy, pacjentowi podaje się laktozę i mierzy się stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. Jeśli pacjent nie toleruje laktozy, bakterie w jelicie przetwarzają laktozę, wytwarzając wodór.
 3. Badania genetyczne – badanie to identyfikuje obecność pewnych genów, które wpływają na produkcję enzymów trawiących laktozę. Jeśli w organizmie brakuje tych genów, zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju nietolerancji laktozy.
 4. Badanie moczu – badanie to polega na pomiarze stężenia laktozy w moczu. W przypadkach nietolerancji laktozy, laktoza nie jest w pełni wchłaniana i pojawia się w moczu, co można wykryć.
 5. Badania krwi – w przypadkach nietolerancji laktozy można wykryć specyficzne przeciwciała reagujące na laktozę. Badanie krwi może to wykryć i potwierdzić diagnozę.

Pamiętaj, że każdy z powyższych testów ma swoje ograniczenia, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę diagnostyczną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wczesne rozpoznanie nietolerancji laktozy i odpowiednie leczenie dietetyczne może znacznie poprawić jakość życia osób z tym schorzeniem.

Nietolerancja laktozy — jakie istnieją sposoby leczenia?

Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem metabolicznym, które wpływa na trawienie laktozy, cukru występującego w mleku i produktach mlecznych. Osoby z nietolerancją laktozy mogą doświadczyć szeregu objawów i dyskomfortu podczas spożywania produktów mlecznych, w tym bólu brzucha, wzdęć i biegunki. Jednym z najważniejszych sposobów leczenia nietolerancji laktozy jest dostosowanie diety.

 1. Diety eliminacyjne – eliminujące z diety laktozę i produkty zawierające laktozę – mogą pomóc w zmniejszeniu objawów nietolerancji laktozy. Należy jednak pamiętać, że całkowite wyeliminowanie produktów mlecznych z diety może prowadzić do niedoboru składników odżywczych, takich jak wapń, witamina D i B12.
 2. Enzymy rozkładające laktozę – przyjmowanie enzymów, które mogą rozłożyć laktozę w jelicie i zmniejszyć objawy. Ich stosowanie należy omówić z lekarzem lub dietetykiem.
 3. Wybieraj pokarmy o niskiej zawartości laktozy – istnieją produkty mleczne o niskiej zawartości laktozy, takie jak mleko bez laktozy, jogurt, ser i kefir. Jeśli nie tolerujesz laktozy, mogą one pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo.
 4. Sfermentowane produkty mleczne – fermentowanie produktów mlecznych może zmniejszyć zawartość laktozy i poprawić trawienie. Należą do nich kefir, jogurt naturalny i twarde sery, takie jak cheddar i parmezan.
 5. Skonsultuj się z dietetykiem – specjalista pomoże Ci dobrać odpowiednią dietę i suplementy do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji żywieniowych.

Należy pamiętać, że leczenie nietolerancji laktozy musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb i cech organizmu. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących diety lub suplementów warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Nietolerancja laktozy, a problemy skórne – co warto wiedzieć?

Wiele osób z nietolerancją laktozy cierpi na problemy skórne, takie jak trądzik, egzema i łuszczyca. Czy istnieje związek między nietolerancją laktozy a tymi schorzeniami?

Naukowcy znaleźli związek między nietolerancją laktozy a schorzeniami skóry. Badania wykazały, że osoby z nietolerancją laktozy są bardziej podatne na choroby skóry niż osoby tolerujące laktozę. Związek między tymi warunkami polega na tym, że nietolerancja powoduje stan zapalny w organizmie, który może wpływać na warunki skórne.

Niektóre badania pokazują, że nietolerancja laktozy prowadzi do zwiększenia poziomu histaminy w organizmie, co może prowadzić do schorzeń skóry, takich jak trądzik, pokrzywka i rumień. Inni uważają, że ta alergia wpływa na układ odpornościowy organizmu, co z kolei wpływa na warunki skórne.

Jeśli cierpisz na problemy skórne i podejrzewasz, że przyczyną jest nietolerancja laktozy, powinieneś zgłosić się do lekarza i poddać odpowiednim badaniom. W przypadku potwierdzenia nietolerancji laktozy, porada dietetyka i odpowiednia dieta mogą pomóc uniknąć objawów nietolerancji laktozy i poprawić stan skóry.

Nietolerancja laktozy u sportowców – jak wpływa na osiągnięcia i jak sobie radzić?

Nietolerancja laktozy, czyli nietolerancja cukru mlecznego, może wpływać na wyniki sportowe. Dzieje się tak, ponieważ wiele pokarmów dla sportowców, takich jak napoje białkowe i energetyczne, zawiera laktozę, która może powodować objawy nietolerancji.

Pierwszym krokiem dla sportowców z nietolerancją laktozy jest konsultacja z dietetykiem. Dietetyk pomoże sportowcowi opracować indywidualny plan diety, który uwzględnia jego potrzeby i ograniczenia. Plan ten może obejmować pokarmy, które zawierają niewielkie ilości laktozy, takie jak jogurty probiotyczne, mleko roślinne na bazie orzechów i ser żółty. W niektórych przypadkach specjalista może całkowice zasugerować eliminację laktozy z diety. 

Ważne jest również, aby sportowcy z nietolerancją laktozy wiedzieli, które pokarmy mogą wpływać na ich organizm. Powszechne jest, że sportowcy jedzą dużo pokarmów bogatych w laktozę, co może prowadzić do zwiększenia nietolerancji i zmniejszenia wydajności.

Ważne jest, aby pamiętać, że unikanie pokarmów zawierających laktozę nie oznacza, że musisz zrezygnować z białka, które jest niezbędne do budowania mięśni i odzyskiwania sił po wysiłku. Warto rozważyć inne pokarmy bogate w białko, takie jak mięso, ryby, jaja, orzechy i nasiona roślin strączkowych.

Nietolerancja laktozy u niemowląt i małych dzieci – co warto wiedzieć?

Nietolerancja laktozy to schorzenie, które dotyka zarówno dzieci i niemowlęta, jak i dorosłych. Objawy u dzieci są zwykle podobne do tych u dorosłych, ale są bardziej nasilone. Dlatego ważne jest, aby rodzice wiedzieli, jak rozpoznać nietolerancję laktozy u dzieci i jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów.

Po pierwsze, ważne jest, aby wiedzieć, czy dziecko skarży się na problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha, wzdęcia, biegunka lub zaparcia po wypiciu mleka lub produktów mlecznych. Dzieci mogą mieć również problemy z karmieniem, takie jak odrzucenie piersi lub butelki, zwiększony apetyt i nieregularny skok wzrostu.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć nietolerancję laktozy, skontaktuj się z lekarzem lub pediatrą. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i może zalecić wykonanie badań diagnostycznych, takich jak wodorowy test oddechowy, test tolerancji laktozy lub badanie stolca na obecność cukrów prostych.

Ważne jest również, aby rodzice wiedzieli, które produkty spożywcze są bezpieczne dla dzieci z nietolerancją laktozy. Mogą oni wybierać spośród wielu produktów bez laktozy, w tym mleka, sera, jogurtu, deserów, a nawet ciast. Zamiast mleka krowiego można podawać nabiał pochodzenia roślinnego, taki jak mleko sojowe, migdałowe, ryżowe czy kokosowe. Można również szukać produktów, które zawierają określoną dawkę laktozy. 

Należy jednak pamiętać, że dieta bezlaktozowa może prowadzić do niedoboru niektórych składników odżywczych, takich jak wapń i witamina D. Dlatego ważne jest, aby uzupełniać je w inny sposób, np. za pomocą suplementów lub pokarmów o wysokiej zawartości tych składników.


Podsumowanie

 • Nietolerancja laktozy jest dość powszechnym zaburzeniem, które wynika z braku enzymu trawienia laktozy.
 • Objawy nietolerancji laktozy mogą obejmować ból brzucha, wzdęcia, biegunkę i nudności.
 • Diagnoza nietolerancji laktozy polega na przeprowadzeniu testów oddechowych, testów krwi i testów kału.
 • Istnieją różne sposoby radzenia sobie z nietolerancją laktozy, w tym unikanie produktów mlecznych lub stosowanie suplementów enzymatycznych.
 • Warto zwrócić uwagę na skład produktów spożywczych i wybierać te, które nie zawierają laktozy.
 • Nietolerancja laktozy może wpływać na codzienne życie, ale z odpowiednią opieką medyczną i dostosowaniem diety można sobie z nią poradzić.
 • U dzieci i niemowląt nietolerancja laktozy może być spowodowana niedojrzałością jelit, ale zazwyczaj zanika wraz z wiekiem.

FAQ

Oto kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących nietolerancji laktozy:

 1. Co to jest nietolerancja laktozy?
  Nietolerancja laktozy to zaburzenie trawienia laktozy, czyli cukru występującego w mleku i produktach mlecznych.
 2. Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
  Najczęstsze objawy to bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, nudności oraz wymioty.
 3. Czy nietolerancja laktozy jest chorobą dziedziczną?
  Tak, w większości przypadków nietolerancja laktozy jest dziedziczona genetycznie i występuje u osób pochodzenia europejskiego.
 4. Czy nietolerancja laktozy oznacza całkowite wykluczenie produktów mlecznych z diety?
  Nie, większość osób z nietolerancją laktozy może spożywać niewielkie ilości produktów mlecznych lub produkty zawierające małe ilości laktozy bez większych objawów.
 5. Czy istnieją produkty, które można spożywać bez obaw w przypadku nietolerancji laktozy?
  Tak, istnieją produkty mleczne, które zawierają małe ilości laktozy, jak np. jogurt naturalny, sery twarde, kefir czy masło bez laktozy.
 6. Czy można wykonać test na nietolerancję laktozy w domu?
  Tak, istnieją testy diagnostyczne dostępne bez recepty, jednak najlepiej skonsultować się z lekarzem przed przeprowadzeniem testu.
 7. Czy istnieją leki na nietolerancję laktozy?
  Nie ma specyficznych leków na nietolerancję laktozy, jednak można stosować preparaty zawierające enzym laktazę, który ułatwia trawienie.
 8. Czy nietolerancja laktozy jest równoznaczna z alergią na mleko?
  Nie, nietolerancja laktozy to zaburzenie trawienia, a nie alergia. Alergia na mleko jest reakcją układu odpornościowego na białka mleka, a objawy mogą być znacznie poważniejsze.

Autorzy: Zespół Receptovo

Zobacz Podobne Artykuły: 

zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl
zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl