niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy — przyczyny, objawy i leczenie

lut 27, 2023Zdrowie

Niedoczynność tarczycy to choroba, która dotyka coraz większej liczby ludzi, szczególnie kobiet. Jej objawy, takie jak zmęczenie, ospałość czy problemy z koncentracją, są często mylone z innymi schorzeniami, co prowadzi do opóźnienia w postawieniu właściwej diagnozy i leczenia. W naszym artykule opiszemy, czym jest niedoczynność tarczycy, jakie są jej przyczyny i objawy, jak diagnozuje się to schorzenie oraz jakie są dostępne metody leczenia. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące symptomy, warto poznać je bliżej i skonsultować się z lekarzem.

Niedoczynność tarczycy — co to jest?

Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, które występuje wtedy, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Hormony te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ regulują wiele procesów metabolicznych, a także wpływają na pracę serca, mózgu i układu pokarmowego.

Zachorowania na niedoczynność tarczycy dotyka około 5% populacji. Kobiety są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby, zwłaszcza w okresie menopauzy. Choroba ta może mieć różne przyczyny, ale najczęściej jest wynikiem przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, inaczej zwanym Hashimoto, lub uszkodzenia tarczycy na skutek radioterapii, lub zabiegu chirurgicznego. Czym są te schorzenia wyjaśniamy w późniejszej części artykułu.

Objawy towarzyszące niedoczynności tarczycy to: ciągłe zmęczenie, ospałość, osłabienie mięśni, przyrost masy ciała, suchość skóry, wypadanie włosów, zaparcia, problemy z koncentracją, a także depresja i problemy z pamięcią. Te objawy są często mylone z innymi schorzeniami, co może prowadzić do opóźnienia w postawieniu właściwej diagnozy i leczenia.

Diagnoza niedoczynności tego narządu opiera się na badaniach laboratoryjnych, takich jak oznaczenie poziomu hormonów tarczycy i tyreotropiny (TSH) we krwi, a także badaniach obrazowych, takich jak ultrasonografia tarczycy lub scyntygrafia.

Objawy niedoczynności tarczycy — jak je rozpoznać?

Jest to schorzenie, które dotyka przede wszystkim kobiety, a częstość jego występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Najczęściej  niedoczynność tarczycy występuje u osób powyżej 60. roku życia.

Objawy tego schorzenia są różnorodne i niecharakterystyczne, co utrudnia szybką i trafną diagnozę. Mogą one wystąpić stopniowo i stopniowo się nasilać wraz z upływem czasu. Symptomami niedoczynności tarczycy są m.in.:

 1. Ospałość i zmęczenie — pacjenci z niedoczynnością tarczycy często odczuwają ciągłe zmęczenie, nawet po długim odpoczynku, a także ospałość i senność w ciągu dnia.
 2. Przyrost masy ciała — niedoczynność tego narządu powoduje spowolnienie przemiany materii, co może prowadzić do przybierania na wadze.
 3. Problemy z koncentracją — niedobór hormonów tarczycy może wpłynąć na funkcje poznawcze, takie jak pamięć, koncentracja, zdolność do rozwiązywania problemów.
 4. Depresja i obniżony nastrój — niskie stężenie hormonów tarczycy może wpłynąć na nastrój, powodując uczucie smutku, apatii i depresji.
 5. Suchość skóry i łamliwe paznokcie — schorzenie to wpływa na zdrowie skóry i włosów, powodując suchość skóry, łamliwe paznokcie i wypadanie włosów.
 6. Obrzęki — ludzie dotknięci tą chorobą mogą odczuwać opuchliznę wokół oczu, na rękach i stopach.
 7. Zimne kończyny — ludzie cierpiący na to schorzenie często odczuwają zimno, zwłaszcza w kończynach.
 8. Zaburzenia miesiączkowania — niedoczynność tarczycy może wpłynąć na regularność cyklu miesiączkowego.
 9. Zaburzenia snu — osoby z niedoczynnością tarczycy często mają trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu.

Warto zaznaczyć, że powyższe objawy nie są specyficzne tylko dla niedoczynności tarczycy i mogą występować w innych schorzeniach. Dlatego też, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, warto udać się do lekarza i wykonać badania, które pozwolą na postawienie właściwej diagnozy i szybkie rozpoczęcie leczenia.

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to choroba, której przyczyny mogą być różnorodne. W większości przypadków jest to wynik uszkodzenia samej tarczycy lub zaburzeń w regulacji jej funkcji przez przysadkę mózgową i podwzgórze.

Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest Hashimoto. Jest ona wynikiem autoimmunologicznego uszkodzenia tarczycy, które prowadzi do zaburzenia jej funkcji. W Hashimoto organizm wytwarza przeciwciała przeciwko tarczycy, co powoduje jej zapalenie i uszkodzenie.

Niedoczynność tarczycy może wynikać z powodu zaburzenia w regulacji pracy przysadki mózgowej i podwzgórza, a także schorzenia związane z nadmiarem lub niedoborem jodu. Z nadmiernym dostarczeniem jodu związana jest choroba Basedowa, która jest spowodowana autoimmunologicznym uszkodzeniem tarczycy, w wyniku czego dochodzi do jej nadczynności. Z kolei niedobór jodu prowadzi do niedoczynności tarczycy.

Warto również zwrócić uwagę na wpływ leków na pracę tarczycy. Niektóre leki, takie jak amiodaron, interferon i lit, mogą zaburzać pracę tarczycy i prowadzić do niedoczynności.

Często niedoczynność tarczycy jest wynikiem dziedziczonych zaburzeń genetycznych, takich jak zespół Downa czy zespół Turnera. Zaburzenia te wpływają na rozwój i funkcjonowanie tarczycy, co prowadzi do tego schorzenia. Krótko mówiąc, jest to wrodzona niedoczynność tarczycy. 

Innymi, choć rzadszymi przyczynami niedoczynności tarczycy są urazy, choroby związane z przysadką mózgową czy nowotwory tarczycy.

Niedoczynność tarczycy może mieć wiele przyczyn, a ich identyfikacja jest kluczowa w leczeniu i zapobieganiu chorobie. W przypadku wystąpienia objawów  należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby postawić właściwą diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Niedoczynność tarczycy — problemy z diagnozowaniem

Objawy tego stanu tarczycy często są niespecyficzne i mogą występować również w innych schorzeniach. W konsekwencji, rozpoznanie niedoczynności tarczycy może stanowić pewne wyzwanie i wymagać szczegółowego badania klinicznego. Problem z diagnozowaniem  wynika z faktu, że jej objawy są często mylone z innymi chorobami.

Przykładowo, objawy niedoczynności tarczycy, takie jak zmęczenie, problemy z koncentracją, nadmierne wypadanie włosów, suchość skóry i zmiany nastroju, mogą być wynikiem niedoboru żelaza lub niedoboru witamin. Innymi czynnikami, które mogą wpłynąć na diagnozowanie tego schorzenia tarczycy, są choroby autoimmunologiczne, które często występują z niedoczynnością tarczycy.

Badania wykazują, że częstość niedoczynności tarczycy jest niedoszacowana, a wiele przypadków choroby pozostaje nierozpoznanych. Badanie przeprowadzone wśród kobiet w wieku powyżej 60 lat wykazało, że jedna na pięć cierpi na tę chorobę, ale u ponad 50% z nich choroba nie była rozpoznana.

Najważniejszym narzędziem do diagnozowania niedoczynności tarczycy jest badanie poziomu hormonów tarczycy we krwi. Dodatkowo lekarz może wykonać badanie tarczycy za pomocą ultrasonografii lub scyntygrafii tarczycy. W niektórych przypadkach, biopsja tarczycy może być konieczna, aby wykluczyć obecność nowotworu tarczycy.

Warto podkreślić, że dokładna diagnoza tego schorzenia jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego leczenia i minimalizacji ryzyka powikłań. Dlatego ważne jest, aby osoby z objawami niedoczynności tarczycy skonsultowały się z lekarzem i przeprowadziły niezbędne badania, które umożliwią wczesną diagnozę i leczenie choroby.

Dieta a niedoczynność tarczycy — co warto wiedzieć?

Jednym z czynników, które wpływają na rozwój tego schorzenia, jest styl życia i sposób odżywiania. Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu i zapobieganiu niedoczynności tarczycy, ponieważ odpowiednie odżywianie może pomóc w utrzymaniu prawidłowej funkcji tarczycy i poprawie stanu zdrowia.

Przede wszystkim należy pamiętać, że niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie metabolizmu, co oznacza, że organizm zużywa mniej energii, a jednocześnie szybciej gromadzi tkankę tłuszczową. Dlatego ważne jest, aby spożywać produkty, które pomagają przyspieszyć metabolizm i zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu.

Jednym z ważnych składników diety jest jod, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Jod można znaleźć w rybach morskich, owocach morza, wodorostach, soli jodowanej i produktach mlecznych. Warto pamiętać, że niedobór jodu może prowadzić do powstawania wola tarczycy lub powiększenia tarczycy.

Kolejnym ważnym składnikiem diety jest selen, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Selen można znaleźć w orzechach brazylijskich, mięsie, rybach, jajkach i innych produktach spożywczych. Niedobór selenu może wpłynąć na zaburzenie funkcjonowania tarczycy.

Dieta dla osób z niedoczynnością tarczycy powinna być bogata w białko, które pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej. Dobre źródła białka to mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona i warzywa strączkowe. Warto unikać jedzenia zbyt dużych ilości węglowodanów, ponieważ mogą one wpływać na spowolnienie metabolizmu.

W przypadku niedoczynności tarczycy ważne jest również spożywanie wystarczającej ilości witamin i minerałów, które wspomagają prawidłową pracę tarczycy. Warto sięgać po owoce, warzywa, orzechy i nasiona, które są bogate w witaminy i minerały. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą wpływać na wchłanianie hormonów tarczycy, dlatego należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie.

Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu i zapobieganiu niedoczynności tarczycy. Warto stosować dietę odpowiednią dla tej choroby, ponieważ może ona pomóc w łagodzeniu objawów schorzenia i wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia. Jednakże, ważne jest aby konsultować się z lekarzem lub dietetykiem specjalizującym się w schorzeniach tarczycy przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, ponieważ niedoczynność tego narządu może wpłynąć na metabolizm i wchłanianie składników odżywczych. Niektóre składniki diety mogą mieć także wpływ na wchłanianie leków hormonalnych stosowanych w leczeniu schorzenia, dlatego ważne jest, aby unikać żywności, która może wpłynąć na ich wchłanianie.

Niedoczynność tarczycy a choroby autoimmunologiczne

Niedoczynność tarczycy jest stanem, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonów tarczycy. schorzenie to może mieć różne przyczyny, ale jednym z głównych czynników jest choroba autoimmunologiczna.

Choroby autoimmunologiczne to grupa chorób, w których układ odpornościowy atakuje i niszczy własne tkanki. W przypadku niedoczynności tarczycy choroba autoimmunologiczna jest najczęściej związana z chorobą Hashimoto, ale może również wynikać z choroby Gravesa-Basedowa.

Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy i dotyczy przede wszystkim kobiet. W tej chorobie układ odpornościowy produkuje przeciwciała, które niszczą komórki tarczycy. W wyniku tego tarczyca staje się uszkodzona i nie może już produkować wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Objawy niedoczynności tarczycy związanej z chorobą Hashimoto rozwijają się stopniowo i obejmują m.in. zmęczenie, osłabienie, zimne stopy i dłonie, problemy z pamięcią i koncentracją, przyrost wagi oraz wypadanie włosów.

Choroba Gravesa-Basedowa jest z kolei chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje komórki tarczycy, powodując nadczynność tarczycy. W wyniku tego tarczyca wytwarza zbyt wiele hormonów tarczycy, co prowadzi do objawów takich jak nadpobudliwość, drażliwość, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, częste oddawanie moczu, nadmierną potliwość i zwiększone łaknienie. W niektórych przypadkach choroba Gravesa-Basedowa może prowadzić do niedoczynności tarczycy.

Kolejną chorobą autoimmunologiczną jest podostre zapalenie tarczycy, zwane również subaktywnym zapaleniem tarczycy, które charakteryzuje się stanem zapalnym tarczycy. Choroba ta jest powszechna, szczególnie wśród kobiet i osób starszych, i może prowadzić do niedoczynności tarczycy, zwłaszcza u osób z predyspozycjami genetycznymi. Podostre zapalenie tarczycy często rozwija się stopniowo i może pozostawać bezobjawowe przez długi czas. Objawy, gdy się pojawią, są zwykle niespecyficzne i mogą obejmować osłabienie, bóle mięśni i stawów, zwiększenie masy ciała, drażliwość, depresję, problemy z koncentracją i zaparcia. Mogą również wystąpić problemy z sercem i krążeniem oraz obrzęki.

Przyczyną podostrego zapalenia tarczycy jest reakcja autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy organizmu atakuje tarczycę. Nie wiadomo, co dokładnie wywołuje tę reakcję, ale istnieją pewne czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, stres, infekcje wirusowe, zakażenia bakteryjne, zaburzenia hormonalne i predyspozycje genetyczne.

Diagnoza podostrego zapalenia tarczycy opiera się na badaniu poziomu hormonów tarczycy we krwi, badaniu obrazowym tarczycy, takim jak ultrasonografia, oraz badaniu przeciwciał anty-TPO i anty-Tg. W niektórych przypadkach może być konieczna biopsja tarczycy.

W przypadku podejrzenia choroby autoimmunologicznej tarczycy, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych, takich jak badanie poziomu przeciwciał tarczycowych czy USG tarczycy. Leczenie może obejmować stosowanie leków, a w przypadku cięższych przypadków, nawet operacyjne usunięcie tarczycy. W każdym przypadku, wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia i zapobiegania poważnym powikłaniom. 

Niedoczynność tarczycy a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, w tym również na układ sercowo-naczyniowy. Osoby zmagające się z tą chorobą są bardziej narażone na choroby sercowo-naczyniowe. Z badań wynika, że ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe u pacjentów z niedoczynnością tarczycy jest znacznie wyższe niż u osób bez tej choroby.

Niedoczynność tarczycy może prowadzić do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi oraz do powstawania blaszek miażdżycowych. Ponadto, osoby z tym schorzeniem mogą mieć większe problemy z nadciśnieniem tętniczym, a także z zaburzeniami rytmu serca, takimi jak migotanie przedsionków.

Ważne jest, aby pacjenci z niedoczynnością tarczycy regularnie monitorowali swoje serce i wykonywali badania krwi w celu oceny poziomu cholesterolu i innych markerów ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Zaleca się również wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak dieta niskotłuszczowa i aktywność fizyczna, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Jeśli chodzi o leczenie niedoczynności tarczycy, to odpowiednia terapia hormonalna może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów. Regularne stosowanie leków na receptę, zgodnie z zaleceniami lekarza, jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowej funkcji tarczycy i zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Warto również zwrócić uwagę na czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takie jak palenie tytoniu, nadwaga i brak aktywności fizycznej. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny szczególnie uważać na te czynniki i starać się minimalizować ich wpływ na swoje zdrowie.

Niedoczynność tarczycy w ciąży – jakie są ryzyka? 

Niedoczynność tarczycy to choroba, która może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci. Jednak u kobiet w ciąży choroba ta wymaga szczególnej uwagi, ponieważ nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań zarówno u matki, jak i dziecka. Niedoczynność tarczycy w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ niedobór hormonów tarczycy w tym okresie może powodować zaburzenia w rozwoju płodu oraz zwiększać ryzyko poronień, przedwczesnych porodów czy niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Przyczyną niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży jest najczęściej choroba autoimmunologiczna – Hashimoto, która może wystąpić zarówno przed, jak i w trakcie ciąży. Ponadto, niedobór jodu w diecie, zaburzenia hormonalne, choroby przysadki mózgowej, a także leki przeciwtarczycowe lub nadczynność tarczycy leczone jodem promieniotwórczym mogą przyczynić się do rozwoju niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży.

Najważniejszymi objawami niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży są zmęczenie, senność, uczucie zimna, problemy z koncentracją, depresja, bóle mięśni, a także obrzęki i suchość skóry. Jednakże, w trakcie ciąży te objawy mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ wiele z nich jest podobnych do normalnych objawów ciąży.

Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań, w tym badania poziomu hormonów tarczycy, przez kobiety w ciąży. W przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, w celu uniknięcia powikłań i zapewnienia prawidłowego rozwoju płodu. Leczenie polega na podawaniu syntetycznych hormonów tarczycy, które zastępują naturalne hormony i pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu tarczycy. Ważne jest również regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy, aby dostosować dawkę leku do potrzeb organizmu.

Wyzwania związane z niedoczynnością tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy to choroba, która dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Jednak u dzieci diagnozowanie i leczenie tego schorzenia może być trudniejsze ze względu na kilka czynników, w tym na różnorodne objawy, które mogą łatwo zostać zinterpretowane jako problemy emocjonalne lub zachowanie dziecięce.

Niedoczynność tarczycy u dzieci może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak opóźnienia w rozwoju, zaburzenia funkcji intelektualnych, trudności w uczeniu się i problemy emocjonalne. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli świadomi objawów u dzieci i zgłaszać je lekarzowi.

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci mogą być podobne do tych u dorosłych, ale mogą również obejmować opóźnienia w rozwoju, spowolnienie tempa wzrostu i opóźnienia w pojawianiu się zębów. Inne objawy to także problemy z koncentracją, niski nastrój, problemy z pamięcią, senność, brak energii i uczucie zimna.

Diagnozowanie niedoczynności tarczycy u dzieci jest trudniejsze niż u dorosłych. Dzieci chore mogą mieć wyniki badań laboratoryjnych w granicach normy, co może prowadzić do błędnej diagnozy. W takich przypadkach ważne jest, aby lekarz zwrócił uwagę na objawy i wykonał dodatkowe badania, takie jak badania obrazowe tarczycy i badania hormonalne.

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci polega na zastępowaniu hormonów tarczycy, tak jak u dorosłych. Warto zaznaczyć, że dawkowanie leków hormonalnych u dzieci jest jednak skomplikowane i wymaga dokładnego monitorowania, ponieważ musi być ono dostosowane do wieku i wagi dziecka.

Warto zaznaczyć, że niedoczynność tarczycy u dzieci może prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli nie zostanie zdiagnozowana i leczona na czas. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli świadomi objawów tego schorzenia u dzieci i nie wahali się szukać pomocy lekarskiej, jeśli zauważą jakiekolwiek niepokojące objawy.

Powikłania związane z nieleczoną niedoczynnością tarczycy

Jednym z najczęstszych powikłań niedoczynności tarczycy jest nadciśnienie tętnicze. Badania wykazują, że pacjenci z nieleczonym schorzeniem mają większe ryzyko wystąpienia hipertensji. Nadciśnienie to z kolei zwiększa ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych, takich jak choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca i udar mózgu.

Innym powikłaniem niedoczynności tarczycy jest obrzęk śluzowaty, czyli gromadzenie się płynów w tkankach, co powoduje obrzęk. Obrzęk ten może dotyczyć skóry, tkanki tłuszczowej i narządów wewnętrznych. Najczęściej występuje wokół oczu, na rękach i stopach. Obrzęk śluzowaty może powodować dyskomfort i ból oraz wpływać na jakość życia.

Kolejnym powikłaniem niedoczynności tarczycy jest zespół suchego oka. Zaburzenia hormonalne mogą wpłynąć na łzawienie i wilgotność oka, co prowadzi do podrażnień i suchości oczu. Pacjenci chorzy na to schorzenie mogą odczuwać pieczenie, zaczerwienienie i uczucie piasku w oczach.

Innym powikłaniem niedoczynności tarczycy jest zaburzenie rytmu serca. Hormony tarczycy mają wpływ na pracę serca, a niedobór tych hormonów może prowadzić do nieregularnego rytmu serca. U pacjentów z niedoczynnością tarczycy rytm serca może być zbyt wolny (bradykardia) lub zbyt szybki (tachykardia).

Niedoczynność tarczycy może również prowadzić do niepłodności i powikłań ciążowych, takich jak poronienia i przedwczesne porody. Hormony tarczycy są ważne dla płodności i zdrowia reprodukcyjnego, a niedobór tych hormonów może prowadzić do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i trudności w zajściu w ciążę.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy jest zwykle długoterminowe i obejmuje stosowanie leków zawierających syntetyczne hormony tarczycy, takie jak lewotyroksyna. Dawkowanie leków zależy od stopnia niedoczynności tarczycy, wieku pacjenta, wagi i stanu zdrowia.

Ważne jest, aby leczenie było regularne i kontrolowane przez lekarza endokrynologa. Dawkowanie leków może być dostosowane w zależności od wyników badań laboratoryjnych, a także od reakcji organizmu na leczenie.

Istnieją również alternatywne metody leczenia, takie jak suplementy diety, które zawierają naturalne składniki, które mają wpływ na pracę tarczycy, takie jak jod, selen, witaminy z grupy B i D. Jednak skuteczność tych metod nie została jeszcze potwierdzona w badaniach klinicznych, dlatego nie powinny one być stosowane jako samodzielne leczenie.

W leczeniu niedoczynności tarczycy ważne jest również stosowanie zdrowej diety i stylu życia. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny unikać żywności bogatej w soję i goitrogeny, które mogą hamować wchłanianie jodu i wpływać na pracę tarczycy. Zaleca się jedzenie żywności bogatej w jod, takiej jak owoce morza, jaja, nabiał i warzywa.

W przypadku ciężkich postaci niedoczynności tarczycy lub braku poprawy po leczeniu farmakologicznym, może być konieczne leczenie chirurgiczne lub radioterapia. Jednak te metody są stosowane tylko w szczególnych przypadkach i zawsze pod nadzorem lekarza specjalisty.

Podsumowanie

 1. Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób, a ponad 50% ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z bycia chorym!
 2. Objawy niedoczynności tarczycy nie są charakterystyczne i są bardzo podobne do innych schorzeń lub braku odpowiednich witamin. 
 3. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane, jednak mogą być przekazywane genetycznie. 
 4. Nadczynność tarczycy może prowadzić do zachwiania funkcjonowania całego organizmu, w tym układu sercowo-naczyniowego. Nieleczone schorzenie może doprowadzić nawet do udaru lub zawału serca.
 5. Leczenie niedoczynności tarczycy jest długoterminowe i obejmuje farmakologię. Leki na to schorzenie zawierają syntetyczne hormony, a dopasowywane są przez lekarza w zależności od stopnia niedoczynności, wieku pacjenta, wagi i stanu zdrowia. 

FAQ

Oto kilka często zadawanych pytań na temat niedoczynności tarczycy:

 1. Czy niedoczynność tarczycy jest dziedziczna? Odpowiedź: Tak, istnieje skłonność dziedziczna do niedoczynności tarczycy, ale nie zawsze jest to dziedziczenie jednogenowe.
 2. Czy niedoczynność tarczycy jest groźna? Odpowiedź: Niedoczynność tarczycy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie zostanie leczona. Warto więc jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów.
 3. Czy dieta może pomóc w leczeniu niedoczynności tarczycy? Odpowiedź: Dieta może pomóc w łagodzeniu objawów niedoczynności tarczycy, ale nie zastąpi ona leczenia farmakologicznego. Warto skonsultować się z dietetykiem, aby dobrać odpowiednią dietę.
 4. Czy niedoczynność tarczycy jest chorobą tylko u kobiet? Odpowiedź: Nie, niedoczynność tarczycy występuje u kobiet i mężczyzn, choć kobiety są na nią bardziej narażone.
 5. Czy niedoczynność tarczycy można wyleczyć? Odpowiedź: Niedoczynność tarczycy można skutecznie leczyć farmakologicznie i w większości przypadków umożliwia to kontrolę choroby. Jednak leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga regularnego monitorowania.

Źródła: 
“Hyperthyroidism (overactive thyroid)” – https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperthyroidism/symptoms-causes/syc-20373659“Overactive thyroid (hyperthyroidism)” – https://www.nhs.uk/conditions/overactive-thyroid-hyperthyroidism/

Autorzy: Zespół Receptovo

Zobacz Podobne Artykuły: 

zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl
zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl