objawy, przyczyny i leczenie kaszlu palacza

Kaszel palacza — przyczyny, objawy i leczenie

mar 13, 2023Zdrowie

Kaszel palacza jest jednym z powszechnych problemów zdrowotnych, z którymi borykają się osoby palące papierosy. Choć kaszel może wydawać się jedynie irytującym objawem, w rzeczywistości jest oznaką poważnych uszkodzeń płuc i układu oddechowego. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom kaszlu palacza oraz metodom jego leczenia.

Czym jest kaszel palacza?

Kaszel palacza to problem, z którym boryka się wielu ludzi palących papierosy. Jest to jedno z wielu negatywnych skutków zdrowotnych, jakie powoduje palenie tytoniu. Kaszel palacza jest oznaką uszkodzenia płuc i układu oddechowego oraz może prowadzić do poważniejszych chorób.

Przede wszystkim należy zrozumieć, czym jest kaszel. Kaszel to naturalna reakcja organizmu na podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych. Może on wystąpić z różnych powodów, takich jak infekcja wirusowa, alergia, astma lub pył w powietrzu. Kaszel palacza występuje u osób, które palą papierosy, ponieważ dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych, co prowadzi do kaszlu.

Kaszel palacza może mieć różne formy. Może to być suchy kaszel, który występuje bez wydzielania flegmy, lub mokry kaszel, który charakteryzuje się wydzielaniem dużych ilości flegmy. W przypadku mokrego kaszlu, wydzielina może mieć ciemny kolor i nieprzyjemny zapach. Kaszel palacza może występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, co może prowadzić do zaburzeń snu.

Kaszel palacza jest oznaką uszkodzenia płuc i układu oddechowego. Długotrwałe palenie tytoniu prowadzi do narastającego uszkodzenia błony śluzowej dróg oddechowych, co prowadzi do chronicznego zapalenia oskrzeli. Jest to choroba, która charakteryzuje się nawracającymi infekcjami układu oddechowego, dusznościami i kaszlem. W cięższych przypadkach może prowadzić do rozedmy płuc, czyli nieodwracalnego uszkodzenia płuc.

Dlatego też, jeśli cierpisz na kaszel palacza, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić odpowiednie leczenie, które może pomóc złagodzić objawy kaszlu. Ważne jest również, aby zaprzestać palenia tytoniu, ponieważ tylko w ten sposób można zahamować postęp choroby i uniknąć poważniejszych powikłań zdrowotnych.

Kaszel palacza – objawy

Kaszel palacza to problem zdrowotny, który dotyka wielu osób palących papierosy. Jest to wynik podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych dymem tytoniowym. Chociaż kaszel może wydawać się jedynie irytującym objawem, w rzeczywistości jest to oznaka poważnych uszkodzeń płuc i układu oddechowego. Dlatego warto wiedzieć, jakie objawy towarzyszą kaszlowi palacza i kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

 1. Suchy i mokry kaszel

Kaszel palacza może przybierać różne formy. Najczęściej występującą formą jest suchy kaszel, który jest oznaką podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych. W przypadku długotrwałego palenia tytoniu, suchy kaszel może przerodzić się w mokry kaszel, który charakteryzuje się wydzielaniem flegmy. Wydzielina może mieć ciemny kolor i nieprzyjemny zapach.

 1. Trudności w oddychaniu

Palenie tytoniu prowadzi do zwężenia oskrzeli, co może powodować trudności w oddychaniu. W niektórych przypadkach osoby z kaszlem palacza mogą odczuwać duszności lub uczucie duszenia się.

 1. Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej może towarzyszyć kaszlowi palacza. Może to być oznaka poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc lub choroba niedokrwienna serca.

 1. Zmęczenie

Kaszel palacza może prowadzić do ogólnego osłabienia i zmęczenia organizmu. Długotrwałe palenie tytoniu może prowadzić do chronicznego zapalenia oskrzeli, co z kolei może wpłynąć na ogólny stan zdrowia.

 1. Zaburzenia snu

Kaszel palacza może prowadzić do zaburzeń snu. Osoby z kaszlem palacza mogą budzić się w nocy z powodu napadów kaszlu, co prowadzi do zaburzeń snu i zmęczenia w ciągu dnia.

Warto wiedzieć, że kaszel palacza nie jest jedynym problemem zdrowotnym, który wynika z palenia tytoniu. Długotrwałe palenie tytoniu prowadzi do uszkodzenia płuc i układu oddechowego, co może prowadzić do poważniejszych chorób, takich jak rozedma płuc czy rak płuc. Dlatego też, jeśli cierpisz na kaszel palacza lub inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić odpowiednie badania i leczenie, które pomogą złagodzić objawy i zapobiec dalszemu pogorszeniu stanu zdrowia.

Kaszel palacza — przyczyny

Kaszel to naturalna reakcja organizmu na podrażnienie błon śluzowych dróg oddechowych. W przypadku osób palących papierosy, kaszel jest wynikiem ciągłego podrażnienia tkanek układu oddechowego dymem tytoniowym. Palenie tytoniu wpływa na różne elementy układu oddechowego, co prowadzi do powstania kaszlu.

 1. Drażniące składniki dymu tytoniowego

Dym tytoniowy zawiera setki składników chemicznych, z których wiele jest silnie drażniących dla tkanek dróg oddechowych. Substancje takie jak acetaldehyd, amoniak, tlenek węgla, benzen i formaldehyd mogą prowadzić do podrażnienia błon śluzowych, co powoduje kaszel. Wraz z dymem tytoniowym do układu oddechowego przedostaje się także sadza i popiół, co dodatkowo zwiększa drażliwość dróg oddechowych.

 1. Uszkodzenie komórek nabłonka

Dym tytoniowy uszkadza komórki nabłonka dróg oddechowych, co prowadzi do powstania stanu zapalnego i reakcji obronnych organizmu. Podrażnione błony śluzowe zaczynają wytwarzać wydzieliny, które powodują kaszel. Ponadto, uszkodzenie komórek nabłonka prowadzi do zmniejszenia zdolności oczyszczania się dróg oddechowych z zanieczyszczeń i toksyn, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji układu oddechowego.

 1. Zmiany w oskrzelach i płucach

Palenie tytoniu prowadzi do zmian w strukturze oskrzeli i płuc. Ciągłe podrażnienie tkanek powoduje, że tkanka nabłonkowa ulega uszkodzeniu i zastępowana jest przez tkankę bliznowatą. W efekcie, oskrzela i płuca tracą swoją elastyczność, co powoduje trudności w oddychaniu i kaszel.

 1. Nadmierna produkcja śluzu

Podrażnienie błon śluzowych dróg oddechowych przez dym tytoniowy prowadzi do zwiększonej produkcji śluzu. Nadmiar wydzieliny zatyka oskrzela i drogi oddechowe, co powoduje kaszel i trudności w oddychaniu.

 1. Wpływ na układ immunologiczny

Palenie tytoniu osłabia układ immunologiczny, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji układu oddechowego. Infekcje te prowadzą do kaszlu i pogorszenia stanu zdrowia.

Dlatego, jeśli palisz papierosy i odczuwasz kaszel, powinieneś zwrócić uwagę na to, co Twoje ciało próbuje Ci powiedzieć. Każdy kaszel jest sygnałem, że coś jest nie w porządku. Zignorowanie tego objawu może prowadzić do poważnych konsekwencji dla Twojego zdrowia.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i pozbyć się kaszlu, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest rzucenie palenia. Rzucenie palenia przynosi wiele korzyści zdrowotnych, w tym zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego, poprawę samopoczucia i przedłużenie długości życia.

Czy kaszel u palaczy zawsze oznacza chorobę?

Kaszel u palaczy może mieć różne przyczyny i nie zawsze musi oznaczać chorobę. Jednak należy pamiętać, że palenie papierosów to poważne zagrożenie dla zdrowia i może prowadzić do wielu chorób, w tym chorób układu oddechowego.

Jeśli kaszel występuje u palacza, najczęściej jest to oznaka chorób dróg oddechowych, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) lub rak płuc. W przypadku występowania kaszlu, szczególnie jeśli jest uporczywy, trwa dłużej niż dwa tygodnie lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak duszność, ból w klatce piersiowej, utrata wagi lub gorączka, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

W niektórych przypadkach kaszel palacza może być objawem alergii lub reakcją na dym papierosowy, a także na inne czynniki drażniące, takie jak zanieczyszczenia powietrza, kurz czy zimne powietrze.

Warto również pamiętać, że kaszel może być jednym z pierwszych objawów choroby, a czasami jedynym, szczególnie w przypadku chorób płuc. Dlatego też ważne jest, aby regularnie monitorować swoje zdrowie i zwracać uwagę na wszelkie zmiany, szczególnie w przypadku palaczy.

W przypadku palaczy, którzy mają trudności z zaprzestaniem palenia, pojawiający się kaszel może być sygnałem, że czas na poważne rozważenie rzucenia nałogu. Wiele osób decyduje się na zaprzestanie palenia po tym, jak zaczyna odczuwać skutki szkodliwych substancji zawartych w papierosach, takie jak kaszel.

Jakie szkody wyrządza kaszel palacza dla zdrowia?

Kaszel palacza to nie tylko nieprzyjemny objaw, ale także sygnał, że palenie tytoniu ma szkodliwy wpływ na zdrowie. W tym artykule szczegółowo opiszemy, jakie szkody wyrządza kaszel palacza dla zdrowia.

Przede wszystkim, kaszel palacza jest jednym z głównych objawów chorób układu oddechowego spowodowanych paleniem tytoniu, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rozedma płuc czy rak płuc. Te choroby prowadzą do stopniowego uszkodzenia płuc i utrudniają oddychanie, a kaszel jest jednym z pierwszych objawów, które się pojawiają.

Kaszel palacza może także prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych w gardle, krtani i oskrzelach. Przewlekły kaszel i stan zapalny oskrzeli mogą zwiększać ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych oraz prowadzić do wystąpienia astmy.

Schorzenie to ma również wpływ na jakość życia. Osoby, które cierpią na kaszel palacza, często odczuwają dyskomfort i zmęczenie, co utrudnia im wykonywanie codziennych czynności. Kaszel może prowadzić do zaburzeń snu i zwiększać ryzyko depresji.

Innym poważnym zagrożeniem dla zdrowia, związanym z kaszlem palacza, jest ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krwionośnego. Badania wykazały, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba niedokrwienna serca, zawał serca czy miażdżyca tętnic.

Jakie konsekwencje niesie za sobą ignorowanie kaszlu u palaczy?

Ignorowanie kaszlu u palaczy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą wpłynąć na jakość i długość życia. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych konsekwencji ignorowania kaszlu u palaczy.

 1. Opóźniona diagnoza chorób płucnych — Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka dla chorób układu oddechowego, takich jak POChP, rozedma płuc czy rak płuc. Kaszel jest jednym z pierwszych objawów tych chorób, a jego ignorowanie może prowadzić do opóźnionej diagnozy, a w konsekwencji do opóźnionego leczenia. Im wcześniej zdiagnozowane zostaną choroby płucne, tym większe szanse na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia.
 2. Zwiększone ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych — Kaszel palacza zwiększa ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie gardła czy oskrzeli. Ignorowanie kaszlu może prowadzić do opóźnienia leczenia tych infekcji, co może pogorszyć stan zdrowia i utrudnić powrót do pełni sił.
 3. Ryzyko rozwoju astmy — Ignorowanie kaszlu palacza może prowadzić do rozwoju astmy, szczególnie u osób, które mają już skłonność do alergii lub chorób układu oddechowego. Astma jest chorobą przewlekłą, która prowadzi do skurczu oskrzeli i utrudnia oddychanie. Jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowana i leczona, może prowadzić do poważnych powikłań.
 4. Pogorszenie jakości życia — Kaszel palacza może prowadzić do zmęczenia, utrudniać sen i prowadzić do depresji. Ignorowanie tego objawu może pogorszyć jakość życia i prowadzić do utrudnienia wykonywania codziennych czynności.
 5. Zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych — Palenie tytoniu jest jednym z czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba niedokrwienna serca czy zawał serca. Ignorowanie kaszlu palacza może prowadzić do opóźnionej diagnozy tych chorób i opóźnienia leczenia, co może zwiększyć ryzyko poważnych powikłań.

  Ignorowanie kaszlu u palaczy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą wpłynąć na jakość i długość życia. Dlatego ważne jest, aby nie ignorować tego objawu i w razie jego wystąpienia skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przeprowadzić badania i zdiagnozować ewentualne choroby płucne, co pozwoli na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Ponadto, jeśli kaszel jest spowodowany paleniem tytoniu, to istotne jest rozważenie rzucenia tego nałogu, aby zapobiec dalszym szkodom dla zdrowia. Istnieją różne metody i terapie wspomagające rzucenie palenia, w tym terapia farmakologiczna, terapia behawioralna, grupy wsparcia i wiele innych. Dlatego też, jeśli palisz i masz problemy z kaszlem, ważne jest, aby jak najszybciej zacząć działać i skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia odpowiednich działań. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, a podjęcie działań w celu jego poprawy jest kluczowe dla zapewnienia długiego i zdrowego życia.

Jakie naturalne metody mogą pomóc w zwalczaniu kaszlu u palacza?

Kaszlący palacz może skorzystać z wielu naturalnych metod, w tym domowych sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów kaszlu i poprawie stanu zdrowia. Oto kilka z nich:

 1. Pij dużo płynów – Płyny pomagają nawilżyć drogi oddechowe, co może pomóc w złagodzeniu kaszlu i zapobieganiu infekcjom dróg oddechowych. Dobrym wyborem są woda, herbata ziołowa, buliony warzywne i soki owocowe.
 2. Spożywaj miód – Miód to naturalny środek łagodzący kaszel i chroniący błony śluzowe. Można dodać go do herbaty lub ciepłej wody z cytryną.
 3. Inhalacje – Inhalacje to skuteczny sposób na złagodzenie kaszlu i ułatwienie oddychania. Można wykonać je za pomocą specjalnych inhalatorów lub dodając do gorącej wody olejków eterycznych, takich jak mięta, eukaliptus, lawenda lub rozmaryn.
 4. Ograniczenie drażniących czynników – Palenie tytoniu, zanieczyszczone powietrze i inne drażniące czynniki mogą pogarszać objawy kaszlu. Ograniczenie narażenia na te czynniki może pomóc w złagodzeniu kaszlu i poprawie zdrowia.
 5. Zwiększenie spożycia warzyw i owoców – Warzywa i owoce zawierają wiele składników odżywczych, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy i chronią przed chorobami. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców może pomóc w poprawie stanu zdrowia i złagodzeniu objawów kaszlu.
 6. Regularne uprawianie sportu – Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w wzmocnieniu układu odpornościowego i poprawie ogólnego stanu zdrowia. Może to również pomóc w zwalczaniu kaszlu poprzez zwiększenie pojemności płuc i ułatwienie oddychania.
 7. Witamina C – Witamina C jest znana ze swoich właściwości przeciwutleniających i wzmocnienia odporności. Regularne spożywanie żywności bogatej w witaminę C, takiej jak cytrusy, kiwi, truskawki i papryka, może pomóc w zwalczaniu kaszlu i poprawie stanu zdrowia.

  Oprócz wymienionych wcześniej metod, zioła także mogą pomóc w łagodzeniu kaszlu u palacza. Oto kilka ziołowych sposobów na kaszel:
 1. Czosnek – Czosnek jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który może pomóc w łagodzeniu kaszlu. Można go dodać do posiłków lub przygotować syrop z czosnku, dodając do niego miodu i soku z cytryny.
 2. Imbir – Imbir jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i może pomóc w łagodzeniu kaszlu i zapalenia oskrzeli. Można go dodać do herbaty lub przygotować syrop z imbiru, miodu i cytryny.
 3. Mięta – Mięta jest naturalnym środkiem łagodzącym kaszel i przynoszącym ulgę w bólu gardła. Można przygotować herbatę z mięty lub inhalacje z olejku miętowego.
 4. Szałwia – Szałwia jest znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i może pomóc w łagodzeniu kaszlu. Można przygotować herbatę z szałwii lub stosować ją w postaci płukanki do gardła.
 5. Dziki tymianek – Dziki tymianek jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym i wykrztuśnym, który może pomóc w łagodzeniu kaszlu. Można przygotować herbatę z dzikiego tymianku lub inhalacje z olejku z dzikiego tymianku.

  Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zioła są odpowiednie dla każdej osoby, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii ziołowej. Konsultacja ze specjalistą sprawniej pomoże w pozbyciu się kaszlu palacza. 

Jak skutecznie leczyć kaszel palacza?

Leczenie kaszlu u palacza zależy od przyczyny objawu. W przypadku palaczy, którzy zauważają u siebie kaszel, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który oceni przyczynę objawu i zaproponuje odpowiednie leczenie.

W przypadku nasilonego kaszlu u palacza, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub pulmonologa, który przeprowadzi dokładny wywiad oraz badanie fizykalne. Lekarz może przepisać odpowiednie badania dodatkowe, takie jak spirometria czy badania krwi, aby określić przyczyny kaszlu. W przypadku stwierdzenia chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub astma oskrzelowa, lekarz może przepisać leki przeciwzapalne, rozszerzające oskrzela lub kortykosteroidy, które pomogą zmniejszyć stan zapalny i rozszerzyć oskrzela..

Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków przeciwkaszlowych, mukolitycznych, wykrztuśnych i przeciwzapalnych. Leki te mogą być dostępne bez recepty lub wymagać recepty, w zależności od ich składu i siły działania.

Przeciwkaszlowe leki bez recepty są stosowane do łagodzenia kaszlu suchego, takiego jak dekstrometorfan lub kodeina. Leki te blokują ośrodek kaszlu w mózgu, co zmniejsza odruch kaszlu. Jednakże, powinno się stosować je z umiarem, ponieważ nadmierna dawka może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak senność czy problemy z oddychaniem.

Mukolityki, takie jak acetylocysteina, pomagają rozrzedzić i wydalić zalegający w drogach oddechowych śluz. Leki te są szczególnie skuteczne w przypadku kaszlu mokrego, kiedy mukus gromadzi się w drogach oddechowych. Mogą być stosowane w formie syropów, kapsułek lub nebulizacji.

Leki wykrztuśne, takie jak bromheksyna lub ambroksol, pomagają zwiększyć wydzielanie śluzu i ułatwiają jego usuwanie z dróg oddechowych. Mogą być stosowane w przypadku kaszlu mokrego, aby pomóc w usuwaniu zalegającego śluzu.

Przeciwzapalne leki, takie jak kortykosteroidy, stosowane są w przypadku stanów zapalnych dróg oddechowych, takich jak astma oskrzelowa lub przewlekłe zapalenie oskrzeli. Kortykosteroidy działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz zmniejszają obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych. Lekarz może również przepisać leki rozszerzające oskrzela, takie jak beta-mimetyki, które pomagają otworzyć zwężone oskrzela i ułatwiają oddychanie.

Podsumowanie

Podsumowując artykuł na temat kaszlu palacza, warto podkreślić kilka istotnych kwestii:

 • Kaszel u palacza to objaw, który może wskazywać na poważne choroby układu oddechowego, dlatego nie należy go ignorować.
 • Palenie papierosów jest jedną z najczęstszych przyczyn kaszlu u palaczy, ponieważ szkodliwe substancje znajdujące się w dymie papierosowym drażnią drogi oddechowe.
 • Istnieją różne metody naturalne, takie jak inhalacje, herbata ziołowa czy syrop z cebuli, które mogą pomóc w łagodzeniu kaszlu.
 • Leczenie kaszlu palacza powinno być zindywidualizowane i zależeć od przyczyny objawu. W przypadku chorób układu oddechowego lekarz może przepisać leki przeciwzapalne, leki rozszerzające oskrzela lub antybiotyki.
 • W niektórych przypadkach, szczególnie przy poważnych chorobach, może być konieczne leczenie chirurgiczne, chemioterapia lub radioterapia.

Ważne jest, aby palacze regularnie kontrolowali swój stan zdrowia, rezygnowali z palenia oraz skonsultowali się z lekarzem w przypadku wystąpienia kaszlu lub innych objawów chorobowych. Odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia mogą pomóc w zapobieganiu poważnym chorobom układu oddechowego i poprawie jakości życia.

FAQ

Oto kilka często zadawanych pytań dotyczących kaszlu palacza, wraz z odpowiedziami:

 1. Czym jest kaszel palacza? Kaszel palacza to objaw, który występuje u osób, które palą papierosy. Może on być spowodowany drażniącymi substancjami zawartymi w dymie papierosowym, a także chorobami układu oddechowego, takimi jak POChP, rak płuc lub astma.
 2. Czy kaszel u palaczy zawsze oznacza chorobę? Nie zawsze. Kaszel u palaczy może być również objawem przejściowym, spowodowanym np. przeziębieniem lub alergią. Jednakże, częsty i uporczywy kaszel u palaczy wymaga konsultacji z lekarzem.
 3. Czy naturalne metody mogą pomóc w zwalczaniu kaszlu u palacza? Tak, istnieją różne naturalne metody, które mogą pomóc w łagodzeniu kaszlu u palacza, takie jak inhalacje, herbata ziołowa czy syrop z cebuli. Jednakże, jeśli kaszel jest spowodowany chorobami układu oddechowego, konieczne może być zastosowanie farmakologicznego leczenia.
 4. Jakie leki mogą pomóc w leczeniu kaszlu palacza? Leki przeciwzapalne, leki rozszerzające oskrzela oraz antybiotyki są często stosowane w leczeniu kaszlu palacza, szczególnie jeśli jest on spowodowany chorobami układu oddechowego.
 5. Jakie konsekwencje niesie za sobą ignorowanie kaszlu u palaczy? Ignorowanie kaszlu u palaczy może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego, takich jak POChP czy rak płuc. Warto zawsze skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia uporczywego kaszlu.
 6. Czy leczenie kaszlu palacza jest możliwe? Tak, leczenie kaszlu palacza jest możliwe. W zależności od przyczyny objawu, lekarz może przepisać odpowiednie leki farmakologiczne, a także zalecić zmianę stylu życia, taką jak rzucenie palenia lub zmniejszenie ekspozycji na substancje drażniące.

Autorzy: Zespół Receptovo

Zobacz Podobne Artykuły: 

zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl
zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl