Niedoczynność tarczycy a dieta — co jeść, a czego unikać?

Niedoczynność tarczycy a dieta — co jeść, a czego unikać?

maj 11, 2023Zdrowie

Jeśli masz niedoczynność tarczycy, na pewno zastanawiasz się, jak Twoja dieta wpływa na stan. Okazuje się, że wybór odpowiednich pokarmów może pomóc regulować poziom hormonów tarczycy i poprawić stan zdrowia. Z artykułu dowiesz się, które produkty warto włączyć do swojej diety, a które produkty lepiej ograniczyć lub unikać, aby lepiej radzić sobie z niedoczynnością tarczycy. Wszystko to oparte jest na aktualnych badaniach naukowych potwierdzających wpływ diety na czynność tarczycy. 

Co to jest niedoczynność tarczycy i jak wpływa na organizm?

Niedoczynność tarczycy to choroba, w której tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Hormony te regulują metabolizm, wpływając na prawie każdy proces w organizmie. Bez nich nasz organizm mógłby funkcjonować znacznie wolniej i mniej wydajnie.

Objawy niedoczynności tarczycy mogą być różnorodne i niejasne. Osoby z tym schorzeniem mogą odczuwać zmęczenie, letarg, przyrost masy ciała, suchość skóry, wypadanie włosów, a także problemy z pamięcią i koncentracją. Jednak objawy te mogą również wystąpić w przypadku innych schorzeń, co czasami utrudnia zdiagnozowanie niedoczynności tarczycy.

Badania pokazują, że niedoczynność tarczycy jest stosunkowo powszechna, zwłaszcza u kobiet i osób powyżej 60 roku życia. Chociaż nie jest stanem zagrażającym życiu, niedoczynność tarczycy może poważnie wpłynąć na jakość życia i zwiększyć ryzyko wystąpienia innych schorzeń, takich jak choroby serca.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie są objawy niedoczynności tarczycy i jak je leczyć. Właściwa dieta jest jednym z ważnych czynników w leczeniu. Kiedy masz niedoczynność tarczycy, musisz unikać pewnych pokarmów, a inne jeść w większych ilościach, pozwoli nam to utrzymać prawidłowy poziom hormonów tarczycy i zminimalizować objawy choroby. 

Dieta a niedoczynność tarczycy: Jakie są podstawowe zasady żywienia?

Dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu niedoczynności tarczycy, ponieważ może złagodzić niektóre objawy i wspomagać pracę tarczycy. Aby jednak dieta była skuteczna, ważne jest zrozumienie podstawowych zasad żywienia w niedoczynności tarczycy.

Po pierwsze, należy unikać produktów sojowych, ponieważ zawierają związki podobne do hormonów tarczycy, które mogą negatywnie wpływać na czynność tarczycy. Ogranicz także spożycie warzyw krzyżowych, takich jak brokuły, kapusta i brukselka, ponieważ zawierają one związki, które mogą ograniczać wchłanianie jodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

W diecie trzeba też zwrócić uwagę na ilość białka, ponieważ białko zawiera aminokwasy niezbędne do produkcji hormonów tarczycy. Białko powinno być spożywane w każdym posiłku, w postaci chudego mięsa, ryb, jaj lub roślin strączkowych.

Ponadto dieta powinna być bogata w źródła zdrowych tłuszczów, takich jak oleje roślinne, orzechy czy awokado, ponieważ tłuszcze są niezbędne do produkcji hormonów tarczycy i wpływają na ich transport w organizmie.

Nie zapomnij również spożywać wystarczającej ilości mikroelementów, takich jak jod, selen i cynk, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jedz ryby, owoce morza, orzechy brazylijskie, ciecierzycę i siemię lniane, ponieważ są one bogate w te mikroelementy.  

Co jeść przy niedoczynności tarczycy?

W przypadku rozpoznania niedoczynności tarczycy dieta może złagodzić jej objawy. Oto lista produktów, które warto włączyć do swojej diety, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowej funkcji tarczycy:

 1. Źródła białka — Białko jest niezbędne do utrzymania prawidłowej funkcji tarczycy. Dobrym źródłem białka jest mięso, ryby, jaja, orzechy i nasiona. Pamiętaj jednak, aby ograniczyć spożycie czerwonego mięsa i zwrócić uwagę na jakość białka.
 2. Warzywa — Warzywa są doskonałym źródłem błonnika, witamin i minerałów, a także przeciwutleniaczy zwalczających choroby. Szczególnie polecane są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, sałata oraz warzywa korzeniowe, takie jak marchew, buraki, seler i cebula.
 3. Owoce — Owoce są ważnym źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Jedz owoce bogate w witaminę C, takie jak owoce cytrusowe, kiwi, truskawki, maliny i jagody.
 4. Pełne ziarna — Pełne ziarna są bogate w błonnik, witaminy i minerały. Pełne ziarna, takie jak brązowy ryż, komosa ryżowa, płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty i makaron pełnoziarnisty są dobrym źródłem błonnika.
 5. Produkty jodowe — Jod jest ważnym minerałem dla tarczycy. Pokarmy bogate w jod, takie jak sól jodowana, ryby morskie, mleko i jogurt, mogą pomóc w zapobieganiu niedoczynności tarczycy.
 6. Źródła zdrowych tłuszczów — Tłuszcze są ważną częścią diety, ale należy unikać tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych. Zamiast tego spożywaj tłuszcze nienasycone, takie jak oliwa z oliwek, awokado i orzechy.
 7. Pokarmy bogate w selen — Selen jest minerałem, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej funkcji tarczycy. Pokarmy bogate w selen to orzechy brazylijskie, owoce morza, jajka, brązowy ryż i nasiona słonecznika.

Pamiętaj, że dieta to tylko jeden z elementów leczenia niedoczynności tarczycy. Ważne jest, aby przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. 

Jakie produktów należy unikać przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która wymaga specjalnej diety w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niektóre pokarmy mogą nasilać objawy choroby i dlatego należy je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety. Oto lista pokarmów, które należy ograniczyć lub unikać, gdy masz niedoczynność tarczycy:

 1. Soja – zawiera związki zwane izoflawonami, które mogą hamować czynność tarczycy i zmniejszać wchłanianie leków tarczycowych. Z tego powodu należy unikać soi i produktów sojowych, takich jak mleko sojowe, tofu i tempeh.
 2. Kapusta i brokuły – te warzywa zawierają związki siarki, które mogą hamować wchłanianie jodu przez tarczycę. Dlatego wskazane jest ograniczenie spożycia kapusty, brokułów, brukselki i kalafiora.
 3. Cytryna — Chociaż często zaleca się spożywanie owoców cytrusowych, należy je stosować z umiarem w niedoczynności tarczycy. Duże ilości kwasu cytrynowego mogą wpływać na poziom hormonów tarczycy i powodować problemy trawienne.
 4. Żywność wysoko przetworzona — Słodkie przekąski, frytki, fast foody, wędliny i dania gotowe to rzeczy, których należy unikać nie tylko w przypadku niedoczynności tarczycy, ale ogólnie. Są pełne szkodliwych składników, takich jak konserwanty, barwniki, cukier i sól. 
 5. Źródła kofeiny — Kofeina wpływa na funkcjonowanie tarczycy, co może prowadzić do nasilenia objawów choroby. Dlatego należy ograniczyć kawę, herbatę, napoje energetyczne i inne źródła kofeiny.
 6. Rzodkiew — To warzywo zawiera enzymy, które blokują wchłanianie jodu przez tarczycę. Dlatego rzodkiewkę, a także chrzan i wasabi należy spożywać z umiarem.

Ograniczenie lub unikanie wymienionych powyżej pokarmów może pomóc w zmniejszeniu objawów niedoczynności tarczycy i utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Przed zmianą diety najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. 

Jakie suplementy warto stosować przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy może prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych, więc suplementy diety mogą być w niektórych przypadkach korzystne. Oto kilka suplementów, które mogą pomóc w leczeniu niedoczynności tarczycy:

 1. Jod — jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Niedobór jodu jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju niedoczynności tarczycy. Suplementacja jodu może pomóc w uzupełnieniu niedoboru tego pierwiastka. Jednak ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ nadmiar jodu może również negatywnie wpływać na czynność tarczycy. 
 2. Selen — jest to pierwiastek, który pomaga przekształcać hormon tarczycy w aktywną postać. Niedobór selenu jest powszechny u osób z niedoczynnością tarczycy. Suplementy selenu mogą pomóc poprawić czynność tarczycy.
 3. Witamina D — jest to witamina, której niedobór może wpływać na pracę tarczycy i nasilać objawy niedoczynności tarczycy. Suplementacja witaminy D może pomóc uzupełnić niedobory i poprawić pracę tarczycy.
 4.  Żelazo — niedobór żelaza jest częstym problemem u osób z niedoczynnością tarczycy. Suplementy żelaza mogą pomóc uzupełnić niedobory i poprawić czynność tarczycy.
 5. Witaminy z grupy B — witaminy te są ważne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Suplementacja witaminami z grupy B może pomóc uzupełnić niedobory i poprawić czynność tarczycy.

Należy jednak pamiętać, że suplementy nie zastępują zdrowej i zbilansowanej diety. Przed rozpoczęciem suplementacji wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, aby dobrać odpowiednią dawkę i uniknąć skutków ubocznych. 

Jak wpłynąć na metabolizm przy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy, znana również jako hipotyreoza, jest chorobą, w której tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Hormony te regulują metabolizm, czyli proces zmiany substancji w organizmie, co oznacza, że ​​niedoczynność tarczycy może prowadzić do spowolnienia metabolizmu.

Jeśli masz niedoczynność tarczycy, powinieneś wprowadzić zmiany w swojej diecie i stylu życia, aby przyspieszyć tempo metabolizmu. Oto kilka sposobów wpływania na metabolizm przy niedoczynności tarczycy:

 1. Jedz z umiarem i unikaj głodu — Pomijanie posiłków lub drastyczne ograniczanie spożycia pokarmu może obniżyć tempo przemiany materii. Jedz regularnie 3 do 4 posiłków dziennie.
 2. Zwiększ spożycie białka — Białko jest ważne dla budowy mięśni i regeneracji, pomagając przyspieszyć metabolizm. Zwiększenie spożycia białka może pomóc zwiększyć tempo przemiany materii.
 3. Jedz pokarmy bogate w jod – jod jest ważnym składnikiem odżywczym niezbędnym do produkcji hormonów tarczycy. Spożywanie pokarmów bogatych w jod, takich jak owoce morza, wodorosty, jajka i produkty mleczne, może pomóc w regulacji metabolizm.
 4. Jedz więcej owoców i warzyw — Owoce i warzywa są bogate w błonnik, witaminy i minerały ważne dla zdrowia organizmu. Ich spożywanie może pomóc w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu.
 5. Unikaj przetworzonej i niezdrowej żywności -– słodkie napoje, przekąski, fast foody i inna przetworzona żywność mogą negatywnie wpływać na metabolizm i zdrowie. Wskazane jest, aby ograniczyć ich spożycie lub całkowicie ich unikać.
 6. Regularnie ćwicz – ćwiczenia przyspieszają metabolizm, co może pomóc w regulacji metabolizmu. Wykonuj regularne ćwiczenia, takie jak jogging, jazda na rowerze, pływanie lub krótkie serie intensywnego treningu siłowego.
 7. Zadbaj o swój sen — Brak snu lub niewyspanie się może wpłynąć na Twój metabolizm i spowolnić go. Śpij regularnie, 7-8 godzin dziennie.

Autorzy: Zespół Receptovo

Zobacz Podobne Artykuły: 

zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl
zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl