Czy e-recepta jest legalna?

sie 29, 2022e-recepta

Skończyły Ci się niezwykle potrzebne lekarstwa, ale nie możesz wybrać się do lekarza? Wyprawa do przychodni nie jest na Twoje siły, a potrzebujesz natychmiast otrzymać receptę? Mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie. E-recepta to nowoczesny sposób na otrzymanie recepty, bez potrzeby wychodzenia z domu. Możesz ją otrzymać bez konieczności kontaktu z lekarzem w gabinecie! Wystarczy odpowiednio wypełnić ankietę online, a Twoja e-recepta będzie gotowa w kilka minut. Można to nazwać przychodnią online, w której znajdziesz się bez ruszania się z miejsca zamieszkania. Jednak wiele ludzi zadaje sobie pytanie, czy recepty elektroniczne są legalne i bezpieczne? Jakie są zalety e-recepty? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Życzymy miłej lektury.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to elektroniczny odpowiednik papierowej wersji recepty. Forma elektroniczna zyskała swą popularność w czasie pandemii i prawie całkowicie wyparła formę papierową. Stało się tak poprzez zmiany prawne i nowe przepisy e recepty. Pandemia COVID-19 spowodowała spore zmiany na rynku usług medycznych. W ten sposób przyśpieszono wprowadzenie telemedycyny. Spowodowane było to problemem z dostępnością lekarzy oraz ograniczaniu kontaktów międzyludzkich również tych pomiędzy lekarzem a pacjentem. Recepty wystawiane przez internet stają się coraz bardziej popularne i dzięki ich zastosowaniu, nie musimy czekać w kolejkach do specjalisty. Od stycznia 2020 r. potwierdzono legalność tej formy konsultacji medycznej na terytorium Polski. Wirtualnych przychodni jest coraz więcej na rynku, a ich główną zaletą jest brak oczekiwania na wizytę. Aby uzyskać receptę, wystarczy wypełnić formularz, który polega na wypełnieniu Twoich schorzeń i ogólnym wywiadzie lekarskim. W razie zaistnienia potrzeby konsultacji lekarskiej specjalista do Państwa zadzwoni i upewni się, czy może taką receptę przepisać. Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, lekarz wystawia e-receptę, którą będziemy mogli zrealizować w dowolnej aptece. Warto zaznaczyć, że ten sposób powoli wypiera tradycyjne recepty papierowe.

Czy e-recepta jest bezpieczna?

Recepty online stosowane i wystawiane są w telemedycynie, jak i podczas wizyt stacjonarnych w gabinetach lekarskich. Uzyskane e-recepty w obu formach konsultacji są całkowicie legalne niezależnie, z którego rodzaju wizyty skorzystałeś. System e-recept został wprowadzony w roku 2019 przez Ministerstwo Zdrowia. Zarówno e-recepty online, jak i zwolnienia online (e-ZLA) zgodnie z obowiązującym prawem wypisywane są przez wykwalifikowanych lekarzy, którzy posiadają prawo wykonywania zawodu. W razie jakichkolwiek wątpliwości wystarczy zadzwonić w celu otrzymania teleporady. Lekarz, z którym będziecie państwo rozmawiać, z pewnością wam pomoże i fachowo doradzi. Warto zaznaczyć, że serwisy internetowe oferujące wystawienie recepty są w pełni legalne. Dlatego nie musicie Państwo martwić się o popełnienie przestępstwa. Aby recepta została wystawiona, proszę pamiętać, że należy odpowiadać na pytanie zgodnie ze stanem faktycznym. W innym wypadku lekarz może odmówić wypisania recepty.

Jak zrealizować e-receptę?

Każda wystawiona recepta trafia do systemu Ministerstwa Zdrowia. Automatycznie dostęp do tych danych mają wszystkie apteki w Polsce. Niezależnie od tego, gdzie będziesz chciał zrealizować e-receptę, wystarczy podać farmaceucie 4 cyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL, a uzyskasz możliwość realizacji swojej recepty i wykupu leku. Pamiętaj, że każda e-recepta jest połączona z numerem PESEL Pacjenta. Dane, które widnieją na recepcie, dostępne są w systemie dla farmaceuty w aptece. Stąd jest to niebywale wygodna forma, która eliminuje pomyłkę w odczycie dotyczącą złego wydania leku, czy też zgubienia recepty papierowej przez pacjenta.

Gdzie znajdę informacje o e-recepcie?

Jak znajdziemy informacje dotyczące naszej recepty ? Jednym ze sposobów sprawdzenia informacji jest zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Konto w tym systemie posiada każda osoba, która ma PESEL. Widnieją tam między innymi dane o wystawionych i zrealizowanych receptach, dawkowaniu leków, historii wizyt u lekarza, a także wystawionych l4 oraz zaświadczeniach lekarskich. Przy konsultacjach medycznych na odległość recepty wysyłane są w formie sms i e-mail. Otrzymujemy wtedy na swoją skrzynkę pocztową receptę w wersji online i zalecenia w formie pdf do odczytu. Natomiast na nasz numer telefonu już w kilka minut przychodzi kod recepty. Dodatkową formą weryfikacji jest aplikacja mObywatel dostępna na telefonach. Daje ona możliwość weryfikacji wystawionych recept online oraz możliwość realizacji bez podawania numeru PESEL w aptece. Odbywa się to poprzez zeskanowanie przez farmaceutę kodu QR. Na każdej recepcie online widnieją takie informacje jak: nazwa leku, dawkowanie oraz imię i nazwisko lekarza, który wypisał receptę oraz unikalny kod kreskowy.

Recepta online, a wydruk informacyjny?

Wydruk informacyjny e-recepty wydawany jest na życzenie pacjenta, dostaniesz go zawsze wtedy, gdy poprosisz o niego lekarza. Forma ta jest skierowana do osób, które nie posiadają konta w banku lub nie mogą zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, aby odczytać receptę w tym systemie. Wydruk farmaceutyczny nie zawiera jednak żadnych podpisów, czy też pieczątki, ale apteka ma obowiązek wydania leków zgodnie z zapisem. Farmaceuta ma jednak dostęp do pełnych danych poprzez zeskanowanie kodu, który widnieje na wydruku.

Recepta Online — termin ważności

Otrzymując e-receptę, podczas e-konsultacji lekarskich on-line nie musisz obawiać się, że jej czas realizacji jest krótszy. Ważność określana jest poprzez rodzaj leku bez względu na rodzaj wizyty lekarskiej. W celu przypomnienia recepta na antybiotyki i szczepionki to 7 dni, preparaty immunologiczne to 120 dni, pozostałe leki (nawet w przypadku leków antykoncepcyjnych) są ważne 30 dni.

Co zrobić z błędem na e-recepcie?

Pomyłki zdarzają się każdemu, o błędzie może poinformować Cię apteka, w której aktualnie wykupujesz lek lub sam zauważysz błąd. W takiej sytuacji należy skontaktować się z placówką lub bezpośrednio z lekarzem, u którego odbyła się wizyta wraz z przygotowaniem recepty. Lekarz powinien poprawić błąd lub anulować receptę i wystawić ponownie. W żadnym wypadku nie wykupuj recepty, która zawiera pomyłkę.

Czy Telemedycyna jest legalna?

W sieci możemy znaleźć dużo firm oferujących wystawienie recepty przez internet. Są to podmioty medyczne, które w sposób zgodny z przepisami świadczą na odległość usługi zwolnień lekarskich, czy recept — przykładem jest placówka medyczna Receptovo. Bez obaw możesz skorzystać z takiej oferty! Zwróć jednak uwagę, czy dany pomiot został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod danym numerem zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 roku.

Zalety uzyskania e-Recepty dzięki Telemedycynie

Pamiętaj, że telemedycyna i związane z nią uzyskanie recepty niesie za sobą wiele zalet. Dzięki takiej usłudze nie musisz już stać w kolejkach i tracić swojego cennego czasu, konsultacja między pacjentem, a lekarze odbywa się bez wychodzenia z domu, posiadasz dużą dostępność kadry medycznej, brak rejestracji, a także możliwość szybkiej realizacji. Jak można zauważyć, jest to wygodna forma zarówno dla Pacjentów, jak i lekarzy. Zwróć jednak uwagę, że nie w każdym przypadku ta forma wizyty się sprawdzi. Niekiedy potrzebna jest stacjonarna konsultacja medyczna. Czasami lekarz będzie musiał przyjąć pacjenta w gabinecie, aby dokładnie go przebadać i postawić odpowiednią diagnozę. Pamiętajcie, że mobilna porada nigdy nie zastąpi prawidłowej opieki zdrowotnej.

Autorzy: Zespół Receptovo

Zobacz Podobne Artykuły:

Recepta bez wychodzenia z domu - erecepta na Receptovo.pl
Recepta bez wychodzenia z domu - erecepta na Receptovo.pl