Astma — jak leczyć?

Astma — jak leczyć?

mar 29, 2023Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia, astma dotyka około 235 milionów ludzi na całym świecie, a ta liczba wciąż rośnie. Chociaż astma jest nieuleczalna, istnieją skuteczne metody leczenia, które pozwalają pacjentom na kontrolowanie objawów i poprawę jakości życia. W tym artykule przedstawimy najnowsze badania naukowe i podejścia terapeutyczne w leczeniu astmy, a także podpowiemy, jak unikać zaostrzeń choroby oraz jak radzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi leków.

Czym jest Astma?

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba charakteryzująca się przewlekłym stanem zapalnym oskrzeli oraz ich nadreaktywnością, co prowadzi do zawężenia dróg oddechowych, utrudnionego oddychania i napadów duszności. Choroba ta może występować w różnym stopniu nasilenia i u osób w każdym wieku, ale częściej diagnozuje się ją u dzieci i młodych dorosłych.

Objawy astmy mogą występować okresowo, a ich nasilenie może się różnić w zależności od czynników wywołujących, takich jak zanieczyszczenie powietrza, alergeny, stres czy aktywność fizyczna. Do najczęstszych objawów astmy należą kaszel, duszność, świszczący oddech oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Astma jest chorobą nieuleczalną, ale istnieją skuteczne metody leczenia, które pozwalają pacjentom na kontrolowanie objawów i poprawę jakości życia. W leczeniu astmy stosuje się przede wszystkim leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy, które pomagają zmniejszyć stan zapalny oskrzeli, oraz leki rozszerzające oskrzela, takie jak beta-agoniści, które pomagają rozszerzyć drogi oddechowe i ułatwić oddychanie.

Oprócz farmakoterapii, istnieją również inne metody leczenia astmy, takie jak terapia zachowawcza, która polega na eliminacji czynników wywołujących, np. alergenów czy dymu tytoniowego, a także na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń oddechowych i fizjoterapii.

Ważne jest, aby pacjenci z astmą regularnie monitorowali swoje objawy oraz korzystali z pomocy specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednie leki i metody leczenia. Dzięki temu choroba będzie lepiej kontrolowana, a pacjent będzie mógł cieszyć się lepszą jakością życia.

Astma oskrzelowa – objawy

Astma jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym oskrzeli oraz ich nadreaktywnością. Zwykle objawy astmy pojawiają się okresowo i są związane z wystąpieniem różnych czynników wywołujących, takich jak alergeny, zanieczyszczenie powietrza, infekcje dróg oddechowych, stres czy aktywność fizyczna.

Do najczęstszych objawów astmy należą:

 • Kaszel – suchy i uporczywy, zwłaszcza w nocy lub w godzinach porannych.
 • Duszność – uczucie trudności w oddychaniu, zwiększające się w czasie wysiłku fizycznego lub podczas zimnych pór roku. W przypadku ciężkich napadów duszności, osoba może odczuwać uczucie zadławienia.
 • Świszczący oddech – charakterystyczne dla astmy dźwięki słyszane podczas oddychania, spowodowane zawężeniem dróg oddechowych. Świszczący oddech może być słyszany zarówno w czasie wdechu, jak i wydechu.
 • Uczucie ucisku w klatce piersiowej – pacjent może odczuwać presję lub skurcz w klatce piersiowej, co może być związane z utrudnionym oddychaniem.

Niektóre osoby z astmą mogą doświadczać objawów tylko okresowo, a ich intensywność może się różnić. W przypadku innych pacjentów objawy astmy mogą występować częściej i być bardziej uciążliwe.

Ważne jest, aby pacjenci z astmą uważnie monitorowali swoje objawy i poinformowali lekarza o każdym ich pogorszeniu. Lekarz może dostosować dawkowanie leków lub zalecić dodatkowe badania, takie jak spirometria, która pomaga ocenić funkcjonowanie układu oddechowego.

Ponadto, pacjenci z astmą powinni unikać czynników, które mogą wywołać zaostrzenie choroby, takich jak dym tytoniowy, zanieczyszczenia powietrza, a także alergeny. W przypadku alergii, warto skonsultować się z alergologiem, który może przeprowadzić testy alergiczne i pomóc w doborze odpowiedniej terapii alergenowej.

Astma – przyczyny

Astma jest chorobą o wieloczynnikowym podłożu, co oznacza, że jej przyczyny mogą być różnorodne i złożone. W większości przypadków, astma rozwija się w wyniku interakcji genetycznych i środowiskowych czynników. Poniżej przedstawiam najważniejsze czynniki ryzyka rozwoju astmy: 

Czynniki genetyczne

Badania wykazują, że astma jest chorobą dziedziczną, co oznacza, że geny odgrywają istotną rolę w jej rozwoju. Osoby, u których występują alergie lub astma w rodzinie, są bardziej narażone na rozwinięcie choroby. Jednak sama obecność genów predysponujących do astmy nie wystarcza, aby choroba się rozwinęła.

Czynniki środowiskowe

Czynniki środowiskowe odgrywają kluczową rolę w rozwoju astmy. Wśród najważniejszych czynników wymienia się:

 • Alergeny – to substancje, które mogą wywołać reakcję alergiczną u osób z predyspozycjami do astmy. Najczęściej występujące alergeny to pyłki roślin, kurz, pleśnie, sierść zwierząt, a także produkty spożywcze.
 • Zanieczyszczenia powietrza – to substancje, które są obecne w powietrzu i mogą wpływać na stan zapalny oskrzeli oraz nasilać objawy astmy. Wśród zanieczyszczeń wymienia się pył, smog, spaliny samochodowe, dym tytoniowy, a także chemikalia przemysłowe.
 • Infekcje wirusowe i bakteryjne – zakażenia wirusowe, takie jak przeziębienie, grypa, a także bakteryjne infekcje dróg oddechowych mogą wpłynąć na rozwój astmy, szczególnie u dzieci. Szczególnie groźne są infekcje, które pojawiają się w okresie niemowlęcym lub wczesnego dzieciństwa.
 •  Palenie tytoniu – palenie tytoniu oraz wdychanie dymu tytoniowego zwiększa ryzyko rozwoju astmy u dzieci oraz u dorosłych.
 • Czynniki emocjonalne – stres, silne emocje, a także niektóre leki mogą wywoływać skurcz oskrzeli i nasilać objawy astmy.

Jak uniknąć zaostrzeń astmy – porady od ekspertów

Astma to choroba układu oddechowego, która może znacznie wpłynąć na jakość życia osoby dotkniętej nią. Choć choroba nie ma całkowitego wyleczenia, to możliwe jest jej skuteczne leczenie i zapobieganie zaostrzeniom. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak uniknąć zaostrzeń astmy, opartych na wiedzy ekspertów.

 • Regularne stosowanie leków – Leki przepisane przez lekarza, takie jak inhalatory z lekami przeciwzapalnymi lub rozszerzającymi oskrzela, są kluczowe dla utrzymania kontroli nad astmą. Ważne jest, aby stosować leki regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli nie ma objawów astmy. Unikanie stosowania leków może prowadzić do nasilenia objawów i zaostrzeń astmy.
 • Unikanie czynników wywołujących ataki astmy – Osoby z astmą powinny unikać czynników, które mogą wywołać atak astmy, takich jak alergeny, zanieczyszczenia powietrza, dym tytoniowy, zmiany temperatury czy silny stres. Wskazane jest, aby poznać własne wyzwalacze astmy i unikać ich, w miarę możliwości.
 • Regularna kontrola astmy u lekarza – Regularne wizyty kontrolne pozwalają na monitorowanie stanu astmy, dostosowanie dawek leków oraz wdrożenie ewentualnych zmian w leczeniu. W przypadku pogorszenia się objawów astmy, należy skonsultować się z lekarzem.
 • Aktywny tryb życia – Regularna aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia osób z astmą. Zalecane są ćwiczenia wykonywane o umiarkowanej intensywności, takie jak spacery, joga czy pływanie. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem aktywności fizycznej skonsultować się z lekarzem w celu doboru odpowiedniego planu ćwiczeń.
 • Zapobieganie infekcjom dróg oddechowych – choroby dróg oddechowych, takie jak przeziębienie czy grypa, mogą prowadzić do zaostrzeń astmy. Ważne jest, aby unikać kontaktu z osobami chorymi, myć często ręce i stosować zasadę kichania i kaszlu do łokcia. Osoby z astmą powinny także zwracać szczególną uwagę na higienę swojego otoczenia, regularnie wietrzyć pomieszczenia i utrzymywać czystość w mieszkaniu.

Kiedy zwrócić uwagę na astmę u dziecka i jak ją leczyć?

Astmę u dziecka można zauważyć w różnym wieku, od niemowlęctwa do późniejszych lat szkolnych. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na objawy i skonsultować się z lekarzem, gdy występują podejrzenia, że dziecko może mieć astmę. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak rozpoznać astmę u dziecka i jak ją leczyć.

Objawy astmy u dziecka

Objawy astmy u dziecka mogą być podobne do objawów u dorosłych, jednak u dzieci mogą występować nieco inne symptomy, takie jak:

 • Trudności w oddychaniu lub skrócenie oddechu podczas aktywności fizycznej, w tym podczas biegu, zabawy lub ćwiczeń
 • Kaszel, szczególnie w nocy lub wczesnym rankiem
 • Wysoka podatność na infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc
 • Ciągły katar, szczególnie związany z alergiami
 • Skurcze oskrzeli, które mogą powodować świszczący oddech lub duszność

Jeśli zauważysz u swojego dziecka którykolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą lub pulmonologiem.

Leczenie astmy u dziecka

Leczenie astmy u dziecka zależy od nasilenia objawów oraz wieku i kondycji dziecka. Obejmuje ono przede wszystkim stosowanie leków przeciwzapalnych oraz kontrolowanie środowiska, w którym przebywa dziecko.

Stosowanie leków przeciwzapalnych

Podobnie jak u dorosłych, kluczowym elementem leczenia astmy u dziecka jest stosowanie leków przeciwzapalnych, takich jak inhalatory z kortykosteroidami. Leki te zmniejszają stan zapalny w oskrzelach i zmniejszają wrażliwość na wyzwalacze astmy. Inhalatory z lekami rozszerzającymi oskrzela, takie jak salbutamol, mogą również pomóc w łagodzeniu objawów astmy, jednak nie powinny być stosowane jako podstawowe leczenie.

Kontrolowanie środowiska

Dla dzieci z astmą ważne jest utrzymywanie czystego i zdrowego środowiska, w którym mogą przebywać. Należy unikać alergenów i drażniących czynników, takich jak kurz, roztocza, pleśnie, pyłki roślin, dym papierosowy i zanieczyszczenia powietrza. W przypadku alergii, istnieją specjalne testy alergiczne, które pomogą zidentyfikować alergeny, których należy unikać.

Regularne kontrole u lekarza

Dzieci z astmą powinny regularnie odwiedzać lekarza pulmonologa lub pediatrę w celu kontroli astmy. W czasie wizyt lekarz będzie monitorował stan astmy, przeprowadzał testy spirometryczne, dostosowywał dawki leków i doradzał w sprawie leczenia.

Edukacja dziecka i rodziców

Ważnym elementem leczenia astmy u dziecka jest edukacja dziecka i jego rodziców na temat choroby, objawów, sposobów leczenia oraz unikania wyzwalaczy astmy. Rodzice powinni nauczyć dziecko, jak stosować inhalator oraz jak rozpoznawać i radzić sobie z zaostrzeniami astmy. Szczególną uwagę należy zwrócić na regularne stosowanie leków oraz unikanie czynników wyzwalających astmę.

Jak wygląda diagnostyka astmy?

Diagnostyka astmy jest procesem składającym się z kilku etapów, które mają na celu potwierdzenie obecności choroby oraz określenie jej rodzaju i nasilenia. Poniżej znajduje się szczegółowy opis poszczególnych etapów diagnostyki astmy.

 1. Wywiad medyczny – Pierwszym krokiem w diagnostyce astmy jest zebranie dokładnego wywiadu medycznego. Lekarz zadaje pytania dotyczące objawów, częstotliwości ich występowania oraz warunków, w których się pojawiają. Istotne są również informacje na temat chorób płuc w rodzinie, alergii oraz palenia tytoniu.
 2. Badanie fizykalne – Podczas badania fizykalnego lekarz ocenia stan ogólny pacjenta, słuchając jego płuc i serca. Istotne są również pomiary ciśnienia krwi i tętna oraz pomiar stężenia tlenu we krwi.
 3. Badania laboratoryjne – Do badań laboratoryjnych, które mogą pomóc w diagnostyce astmy, należą przede wszystkim badania krwi oraz testy alergiczne. W badaniach krwi określa się m.in. stężenie białek ostrej fazy, które zwiększają się w przypadku stanów zapalnych, takich jak astma. Testy alergiczne pomagają wykryć alergeny, które mogą wywoływać objawy astmy.
 4. Badania czynnościowe płuc – Badania czynnościowe płuc (BCP) są kluczowe w diagnostyce astmy. W ramach BCP wykonywane są m.in. spirometria oraz badania rozkurczowe. Spirometria polega na pomiarze objętości powietrza, które pacjent jest w stanie wydmuchać z płuc. Badanie rozkurczowe polega na podaniu leku rozkurczającego oskrzela i ponownym wykonaniu spirometrii w celu oceny poprawy przepływu powietrza przez oskrzela.
 5. Test wysiłkowy – Test wysiłkowy polega na wykonaniu spirometrii przed i po wysiłku fizycznym. Dzięki temu można określić, czy wysiłek fizyczny wpływa na nasilenie objawów astmy.
 6. Test prowokacyjny –  Test prowokacyjny polega na podaniu pacjentowi substancji, która może wywołać skurcz oskrzeli i spowodować objawy astmy. Test ten jest stosowany w sytuacjach, gdy wyniki innych badań nie są jednoznaczne.

Wszystkie te badania pozwalają na określenie obecności astmy oraz jej rodzaju i nasilenia. Jednakże, diagnostyka astmy może być trudna, ponieważ jej objawy są często mylone z objawami innych chorób płucnych. Dlatego też, ważne jest, aby pacjenci z objawami astmy byli skierowani do specjalisty pulmonologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i postawi właściwą diagnozę.

Leczenie astmy oskrzelowej – najnowsze metody i podejścia

Leczenie astmy polega na łagodzeniu objawów choroby oraz na zapobieganiu zaostrzeń. Istnieją różne metody leczenia astmy, w tym farmakologiczne i niefarmakologiczne. Nowoczesne metody leczenia stawiają na indywidualne podejście do każdego pacjenta i wdrażanie nowych terapii, które są skuteczne i bezpieczne.

Farmakologiczne metody leczenia astmy

Leki przeciwzapalne –  Leki te łagodzą stan zapalny w oskrzelach i zmniejszają obrzęk błony śluzowej oskrzeli. Są to najczęściej leki wziewne, takie jak kortykosteroidy wziewne lub leki blokujące receptory leukotrienowe. Leki te stosuje się regularnie, nawet wtedy, gdy pacjent nie ma objawów astmy.

Leki rozszerzające oskrzela – Leki te rozszerzają oskrzela i ułatwiają oddychanie. Są to przede wszystkim leki beta-adrenomimetyczne, które można stosować zarówno wziewnie, jak i doustnie.

Kombinacja leków przeciwzapalnych i rozszerzających oskrzela –  To leki, które łączą w sobie obie powyższe grupy leków. Są to zazwyczaj inhalatory zawierające kortykosteroid i lek beta-adrenomimetyczny.

Niefarmakologiczne metody leczenia astmy

Terapia behawioralna – Terapia ta skupia się na zmianie zachowań pacjenta w celu poprawy kontroli nad astmą. W ramach tej terapii pacjent uczy się świadomego oddychania, technik relaksacyjnych i kontrolowania stresu.

Fizjoterapia –  Ćwiczenia oddechowe i fizjoterapia mogą pomóc w poprawie przepływu powietrza przez oskrzela i zmniejszeniu kaszlu oraz duszności. 

Immunoterapia – Czyli desensybilizacja, polega na stopniowym wprowadzaniu pacjenta w coraz większe dawki alergenu, aby zminimalizować reakcję alergiczną organizmu. Immunoterapia jest skuteczna w przypadku astmy alergicznej.

Dodatkowo, ważnym elementem leczenia astmy jest edukacja pacjentów, aby zwiększyć ich świadomość na temat choroby i pomóc im w radzeniu sobie z objawami astmy. Pacjenci powinni być informowani o tym, jak unikać czynników wywołujących objawy, jak korzystać z leków wziewnych i jak kontrolować astmę w codziennym życiu.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy astma jest oporna na leczenie, lekarz może zalecić bardziej zaawansowane metody, takie jak terapia biologiczna, która wykorzystuje specjalnie zaprojektowane leki, które wpływają na układ odpornościowy, aby zmniejszyć stan zapalny w oskrzelach. Leczenie astmy jest zwykle długoterminowe i wymaga regularnych wizyt u lekarza w celu monitorowania objawów i dostosowania terapii w razie potrzeby.

Jak poradzić sobie z nagłym napadem astmy?

Astma to choroba, która charakteryzuje się nawracającymi napadami duszności, kaszlem i uczuciem ucisku w klatce piersiowej. Napady astmy mogą być bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek dotyczących postępowania podczas nagłego napadu astmy.

 1. Użyj inhalatora – jeśli posiadasz inhalator z lekami rozszerzającymi oskrzela lub przeciwzapalnymi, należy go użyć w przypadku nagłego napadu astmy. Należy pamiętać, że inhalator powinien być używany zgodnie z instrukcją, a lek należy wciągnąć do płuc jak najgłębiej. Zawsze warto mieć inhalator przy sobie, zwłaszcza jeśli cierpisz na astmę.
 2. Usiądź i złap oddech – podczas napadu astmy należy usiąść i spróbować złapać oddech. Warto skupić się na spokojnym i równomiernym oddychaniu, wydychając powietrze wolno przez usta. Należy unikać szybkiego oddychania, które może prowadzić do zaostrzenia napadu.
 3. Otwórz okno – w przypadku astmy alergicznej warto otworzyć okno, aby wpuszczone świeże powietrze pomogło złagodzić objawy. Warto również unikać dymu tytoniowego i innych drażniących czynników, które mogą nasilać objawy astmy.
 4. Zastosuj ciepłą kompresję – ciepła kompresja może pomóc w rozluźnieniu mięśni klatki piersiowej i ułatwieniu oddychania. Należy jednak unikać zbyt gorącej wody, aby nie spowodować podrażnienia skóry.
 5. Wezwij pomoc medyczną – jeśli objawy astmy są bardzo silne i nie ustępują po zastosowaniu inhalatora, warto wezwać pomoc medyczną. W przypadku bardzo silnych napadów astmy należy skorzystać z numeru alarmowego 112 lub skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pogotowiem ratunkowym.

Astma a dieta – czy zmiana nawyków żywieniowych może pomóc w leczeniu?

Astma jest chorobą, której objawy mogą być zaostrzone przez wiele czynników, w tym przez nieprawidłową dietę. Zdrowa dieta może pomóc w zmniejszeniu zapalenia w organizmie i zmniejszeniu częstotliwości występowania napadów astmy.

Ogólnie rzecz biorąc, dieta bogata w warzywa, owoce, pełne ziarna i białka roślinne, a uboga w przetworzone produkty spożywcze, cukier i tłuszcze trans, może pomóc w zmniejszeniu objawów astmy. Dzięki takiej diecie organizm otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego.

Oto kilka konkretnych kroków, jakie można podjąć, aby poprawić dietę w przypadku astmy:

Spożywaj dużo warzyw i owoców – zawierają one wiele witamin i składników odżywczych, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy, co może zapobiegać zaostrzeniom astmy. Szczególnie korzystne są owoce i warzywa bogate w witaminę C, takie jak cytrusy, jagody, brokuły i papryka.

Unikaj tłuszczów trans – tłuszcze trans znajdują się w wielu przetworzonych produktach spożywczych, takich jak fast food, ciastka, ciastka i margaryna. Mogą one zwiększać stan zapalny w organizmie, co może przyczynić się do zaostrzenia astmy.

Spożywaj produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 – kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się w rybach, orzechach włoskich i siemieniu lnianym, pomagają zmniejszyć zapalenie w organizmie, co może pomóc w zmniejszeniu objawów astmy. Zaleca się spożywanie ryb, takich jak łosoś, sardynki, makrela i tuńczyk, dwa razy w tygodniu. Jeśli nie lubisz lub nie jesz ryb, można rozważyć suplementację kwasami tłuszczowymi omega-3.

Wybieraj produkty pełnoziarniste – pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak brązowy ryż, kasza gryczana, quinoa i pełnoziarnisty chleb, są bogate w błonnik i inne składniki odżywcze, które pomagają utrzymać zdrowie układu oddechowego. Zaleca się wybieranie produktów pełnoziarnistych zamiast ich białej wersji.

Unikaj cukru – nadmierne spożycie cukru może prowadzić do stanów zapalnych w organizmie, co może zaostrzać objawy astmy. Zaleca się unikanie cukru dodanego w postaci słodyczy, napojów gazowanych i innych przetworzonych produktów spożywczych.

Spożywaj białka roślinne – białka roślinne, takie jak fasola, soczewica, quinoa i orzechy, są łatwiej strawne i nie powodują tak dużego stanu zapalnego w organizmie jak białka zwierzęce. Zaleca się spożywanie białek roślinnych zamiast mięsa, ale jeśli jesz mięso, wybieraj chude białka, takie jak kurczak, indyk i ryby.

Dodatkowo, zaleca się unikanie potencjalnych alergenów, takich jak nabiał, jaja i orzechy, które mogą prowokować ataki astmy u niektórych osób. Warto prowadzić dziennik żywieniowy, aby śledzić, jakie produkty wywołują u Ciebie reakcje alergiczne lub zaostrzają objawy astmy.

Ważne jest również utrzymywanie zdrowej masy ciała, ponieważ nadwaga może prowadzić do zaostrzenia objawów astmy. Dlatego zaleca się regularne ćwiczenia i zdrowe nawyki żywieniowe, aby utrzymać zdrowy styl życia i pomóc w kontrolowaniu astmy.

Astma a aktywność fizyczna- jak ćwiczyć bez ryzyka zaostrzenia?

Astma to choroba, która może wpłynąć na zdolność do wykonywania aktywności fizycznej. Jednak regularna aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego warto wiedzieć, jak ćwiczyć bez ryzyka zaostrzenia objawów astmy.

Oto kilka wskazówek, jak ćwiczyć bezpiecznie z astmą:

 1. Rozgrzewka – przed rozpoczęciem aktywności fizycznej zawsze należy rozgrzać ciało, a zwłaszcza układ oddechowy. Należy wziąć kilka głębokich oddechów i wykonać delikatne ćwiczenia, takie jak marsz w miejscu lub unoszenie kolan.
 2. Unikaj zimnego powietrza – zimne powietrze może zaostrzyć objawy astmy, dlatego warto unikać ćwiczeń na zewnątrz w chłodne dni. Jeśli ćwiczysz na zewnątrz w zimie, upewnij się, że zakrywasz usta i nos szalikiem lub maską.
 3. Wybierz odpowiednią intensywność – intensywność ćwiczeń powinna być odpowiednia do Twojej kondycji fizycznej i poziomu astmy. Zawsze należy słuchać swojego ciała i przerywać ćwiczenia, jeśli zaczynają się pojawiać objawy astmy.
 4. Wybierz odpowiednią formę aktywności fizycznej – niektóre formy aktywności fizycznej mogą być bardziej ryzykowne dla osób z astmą. Na przykład, ćwiczenia o wysokiej intensywności, takie jak sprint, mogą prowadzić do zaostrzenia objawów astmy. Lepszym wyborem mogą być ćwiczenia o niskiej lub umiarkowanej intensywności, takie jak spacery, joga lub pływanie.
 5. Weź ze sobą leki – jeśli masz astmę, ważne jest, aby zawsze mieć ze sobą leki do inhalacji, takie jak leki rozszerzające oskrzela lub sterydy wziewne. W razie potrzeby można je szybko i skutecznie zastosować, aby złagodzić objawy astmy.
 6. Konsultuj się z lekarzem – przed rozpoczęciem nowej aktywności fizycznej warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od astmy. Lekarz może pomóc w doborze odpowiedniej formy aktywności fizycznej i odpowiednich leków, które pomogą kontrolować objawy astmy podczas ćwiczeń.

Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a astma nie musi stanowić przeszkody w ćwiczeniu. Z odpowiednią wiedzą i podejściem, osoby z astmą mogą cieszyć się korzyściami wynikającymi z ćwiczeń bez ryzyka zaostrzenia objawów.

Podsumowanie

 • Astma jest chorobą, która wpływa na drogi oddechowe i może powodować duszności, kaszel i uczucie ucisku w klatce piersiowej.
 • Leczenie astmy polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych i rozszerzających oskrzela, które pomagają złagodzić objawy i zapobiegać zaostrzeniom choroby.
 • W diagnostyce astmy kluczowe znaczenie mają wywiad medyczny, badanie fizykalne, badania laboratoryjne oraz badania czynnościowe płuc.
 • Istnieją również inne metody leczenia astmy, takie jak terapia inhalacyjna, terapia poznawczo-behawioralna, a także różnego rodzaju terapie alternatywne, takie jak akupunktura.
 • Dieta również może mieć wpływ na astmę, w szczególności należy unikać pokarmów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, takich jak orzechy, owoce cytrusowe i mleko.
 • Regularne uprawianie sportu i aktywność fizyczna mogą pomóc w kontrolowaniu astmy poprzez zwiększenie wydolności płuc i ogólnej kondycji fizycznej.

FAQ

Oto kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących leczenia astmy:

 1. Jakie są najczęstsze objawy astmy?
  Objawami astmy są duszności, kaszel i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Mogą one występować cyklicznie lub być stałe, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
 2. Jak leczyć astmę?
  Leczenie astmy polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych i rozszerzających oskrzela. Ważne jest regularne przyjmowanie leków, aby zapobiec zaostrzeniom choroby. Dodatkowo, w leczeniu astmy mogą pomóc terapie inhalacyjne oraz terapia poznawczo-behawioralna.
 3. Jak diagnozować astmę?
  W diagnostyce astmy ważne są badanie fizykalne, wywiad medyczny oraz badania czynnościowe płuc. Badania laboratoryjne, takie jak badania alergiczne, mogą również pomóc w zdiagnozowaniu astmy.
 4. Czy dieta może pomóc w leczeniu astmy?
  Tak, dieta może mieć wpływ na astmę. Należy unikać pokarmów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, takie jak orzechy, a także dbać o odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych.
 5. Czy osoby z astmą mogą uprawiać sport?
  Tak, osoby z astmą mogą uprawiać sport, ale powinny stosować się do określonego planu treningowego, który nie będzie zbyt intensywny.
 6. Czy astma jest chorobą wyleczalną?
  Nie ma sposobu na całkowite wyleczenie astmy, ale odpowiednie leczenie i kontrolowanie objawów mogą pomóc w poprawie jakości życia.

Autorzy: Zespół Receptovo

Zobacz Podobne Artykuły: 

zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl
zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl