person holding white printer paper

Jak pomagać ludziom chorym na depresję?

lut 18, 2023Zdrowie

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób zmaga się z depresją. Choroba ta może być bardzo trudna do zrozumienia dla osób, które jej nie doświadczyły, ale pomoc bliskich może być nieoceniona dla osób chorych. W naszym artykule poruszamy ważny temat jakim jest pomaganie osobom chorym na depresję. Dowiesz się jakie są objawy depresji, jakie emocjonalne wsparcie możesz zaoferować bliskiej osobie oraz jak wspierać ją w procesie leczenia. Zachęcamy do lektury i działania – nie bądź obojętny, pomóż innym!

Depresja – co to jest i jakie ma objawy?

Zgodnie z danymi naukowymi, depresja jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie, dotykając ponad 264 milionów ludzi w każdym wieku.

Depresja może być spowodowana szeregiem czynników, takich jak stres, trauma, zmiana życiowych okoliczności, genetyka czy niektóre choroby somatyczne. Choroba ta może powodować poważne zaburzenia w funkcjonowaniu emocjonalnym i behawioralnym, a także odbijać się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Główne objawy depresji to między innymi:

  • Trwałe lub przemijające uczucie smutku, beznadziei lub apatii;
  • Utrata zainteresowań lub przyjemności z aktywności, które kiedyś sprawiały radość;
  • Zaburzenia snu, takie jak bezsenność lub nadmierne spanie;
  • Zmiany w apetycie, często prowadzące do utraty lub przyrostu masy ciała;
  • Problemy z koncentracją i pamięcią;
  • Poczucie winy, bezużyteczności lub braku wartości;
  • Myśli o śmierci lub samobójstwie.

To niezwykle istotne, aby osoby, które zauważą u siebie lub u bliskiej osoby objawy depresji, zwróciły się o pomoc do specjalisty. Lekarz może przeprowadzić wywiad, wykonać badania fizyczne i stosować odpowiednie testy diagnostyczne, aby potwierdzić diagnozę depresji.

Leczenie depresji może obejmować leki, terapię behawioralną, terapię psychologiczną lub kombinację tych metod. Wsparcie bliskich oraz samodyscyplina w stosowaniu się do zaleceń lekarskich i stosowaniu zdrowego stylu życia

Rozpoczęcie zdrowego stylu życia jest bardzo ważne dla osób cierpiących na depresję. Właściwa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie używek i odpowiednie nawyki snu są kluczowe dla utrzymania zdrowego stanu psychicznego. Badania naukowe potwierdzają, że zdrowe nawyki żywieniowe, takie jak jedzenie pełnowartościowych pokarmów i unikanie nadmiernej konsumpcji alkoholu i innych używek, są związane z mniejszą częstotliwością występowania objawów depresyjnych.

Podobnie jak zmiana stylu życia, regularna aktywność fizyczna jest skutecznym sposobem na poprawę nastroju i samopoczucia. Wiele osób cierpiących na depresję odczuwa brak energii i motywacji, ale ćwiczenia pomagają poprawić samopoczucie i dodają sił witalnych. Warto również zwrócić uwagę na ilość i jakość snu, ponieważ zaburzenia snu są częstym objawem depresji i zaburzają równowagę emocjonalną.

Jak radzić sobie z depresją

Depresja to poważne zaburzenie emocjonalne, które może mieć wpływ na każdy aspekt życia, w tym na relacje, pracę i codzienne funkcjonowanie. Choć leczenie farmakologiczne i terapia są niezwykle ważne dla osób cierpiących na depresję, istnieją także inne sposoby radzenia sobie z tym zaburzeniem. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych strategii:

Uczestnictwo w terapii

Terapia indywidualna lub grupowa może pomóc w radzeniu sobie z objawami depresji. Pozwala na lepsze zrozumienie i zyskanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, co może prowadzić do poprawy samopoczucia i jakości życia.

Ćwiczenia relaksacyjne

Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja i joga, pomagają w redukcji stresu i napięcia emocjonalnego. Badania naukowe potwierdzają, że te techniki są skuteczne w zwiększaniu poziomu dobrego samopoczucia u osób cierpiących na depresję.

Zdrowe nawyki żywieniowe i styl życia

Zdrowe nawyki żywieniowe, takie jak jedzenie pełnowartościowych pokarmów i unikanie nadmiernej konsumpcji alkoholu i innych używek, są związane z mniejszą częstotliwością występowania objawów depresyjnych. 

Nawiązywanie i utrzymywanie pozytywnych relacji

Nawiązywanie i utrzymywanie pozytywnych relacji z bliskimi i przyjaciółmi jest ważne dla zdrowia psychicznego. Wsparcie i zrozumienie ze strony innych może pomóc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Dbanie o swoje potrzeby i pasje

Dbanie o swoje potrzeby i pasje może okazać się skutecznym sposobem na radzenie sobie z depresją. Przede wszystkim, należy pamiętać o dostarczaniu codziennej dawki bodźców i aktywności, które sprawiają przyjemność. Może to być joga, rysowanie, gotowanie, czytanie, a nawet spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną. Dbanie o potrzeby emocjonalne i duchowe jest kluczowe dla utrzymania zdrowego stanu psychicznego i poradzenia sobie z trudnościami, takimi jak depresja.

Ponadto, badania naukowe wykazują, że aktywności takie jak medytacja, joga i ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Prowadzą one do wzrostu poziomu endorfin, czyli hormonów szczęścia, co jest skutecznym sposobem na radzenie sobie z depresją. 

Emocjonalne wsparcie dla osób chorych na depresję

Emocjonalne wsparcie jest niezwykle ważne dla osób chorych na depresję. Wiele badań potwierdza, że bliskie relacje i emocjonalne zaangażowanie ze strony najbliższych, a także specjalistów, takich jak terapeuci, mogą mieć pozytywny wpływ na leczenie tej strasznej choroby.

Eksperci zgodnie twierdzą, że nieoceniające i akceptujące podejście ze strony najbliższych jest kluczowe dla uzyskania skutecznej pomocy dla osób z depresją. Takie wsparcie może pomóc im w odzyskaniu wiary w siebie, a także w ponownym odkryciu radości i satysfakcji z codziennego życia.

Ważne jest również, aby rodzina i przyjaciele uczestniczyli w procesie leczenia i pomogli chorej osobie w realizacji zalecanych przez specjalistę ćwiczeń i strategii radzenia sobie z objawami depresji. Warto także wspierać osobę chorego, np. poprzez wspólne wyjścia i rozmowy na tematy, które nie są związane z problemami zdrowotnymi.

W niektórych przypadkach, emocjonalne wsparcie ze strony najbliższych może nie wystarczyć. W takich sytuacjach, ważne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, takiego jak terapeuta lub psycholog, który może zaoferować wsparcie i pomoc w radzeniu sobie z objawami depresji.

Aktywne słuchanie i bycie obecnym dla bliskiej osoby z depresją

Aktywne słuchanie i bycie obecnym dla bliskiej osoby z depresją to ważne elementy wsparcia emocjonalnego. Badania naukowe wskazują, że wsparcie ze strony bliskich może mieć pozytywny wpływ na przebieg choroby i przyspieszać proces powrotu do zdrowia. Osoby z depresją często mają trudności w wyrażaniu swoich emocji i myśli, dlatego ważne jest, aby osoba wspierająca była uważnie obecna i słuchała z zainteresowaniem.

Aktywne słuchanie oznacza uważne i świadome wsłuchiwanie się w to, co mówi bliska osoba. Bliski, który wspiera i aktywnie słucha, powinien zachęcać do mówienia i nie oceniać ani nie krytykować, ale raczej wyrażać zrozumienie i empatię. Warto także dostrzegać i doceniać pozytywne aspekty sytuacji i wyrażać wdzięczność za wsparcie.

Bycie obecnym oznacza poświęcanie uwagi i czasu dla bliskiej osoby z depresją. Osoba wspierająca powinna być gotowa na wspólne spędzenie czasu, np. wyjście na spacer, obejrzenie filmu czy ugotowanie wspólnego posiłku. Istotne jest, aby być dostępnym i elastycznym, dostosowując swoje plany do potrzeb osoby z depresją.

Jak pomagać ludziom chorym na depresję – unikanie krytyki i oceniania

Krytyka i ocenianie mogą pogorszyć stan osób z depresją, ponieważ te negatywne uwagi dodatkowo obciążają ich już osłabione poczucie własnej wartości i pogarszają nastrój. Z tego powodu ważne jest, aby unikać tego typu zachowań podczas pomagania osobom z depresją.

Zamiast tego, szczególnie znaczenie ma, aby być empatycznym i wyrozumiałym, a także pomagać osobom z depresją zrozumieć, że ich emocje i myśli są normalne i akceptowalne. Można to osiągnąć poprzez słuchanie uważnie, wyrażanie wsparcia i zrozumienia oraz pomaganie im znaleźć pozytywne perspektywy i rozwiązania.

Ważne jest również, aby zachęcać osoby z depresją do szukania profesjonalnej pomocy i wsparcia, takiego jak terapia lub leczenie farmakologiczne, jeśli jest to wymagane. Pamiętaj, że pomaganie bliskiej osobie z depresją jest procesem, który wymaga cierpliwości, wyrozumiałości i życzliwości.

Wspieranie w procesie leczenia

Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że wsparcie bliskich osób może mieć istotny wpływ na proces leczenia. W jednym z badań opublikowanych w “Journal of Clinical Psychology”, stwierdzono, że wsparcie w procesie leczenia ze strony najbliższych może zwiększać skuteczność terapii i pomagać w procesie powrotu do zdrowia.

Wspieranie może obejmować różne formy, takie jak towarzyszenie w wizytach u lekarza lub terapeuty, pomaganie w załatwianiu formalności związanych z leczeniem lub wsparcie emocjonalne w trakcie procesu leczenia.

Istotne jest, aby zachować zdrowe i uważne podejście do procesu leczenia i wspierać osobę chorą, zamiast narzucać swoje zdanie lub krytykować ich decyzje. Wsparcie bliskich osób jest niezbędne dla powodzenia procesu uzdrowienia, dlatego ważne jest, aby poświęcić czas i uwagę na tę kwestię.

Źródła:
Treatment of postpartum depression: clinical, psychological and pharmacological options” – https://www.tandfonline.com/doi/full/10.2147/IJWH.S6938

Autorzy: Zespół Receptovo

Zobacz Podobne Artykuły: 

zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl
zwolnienie online - L4 online w Receptovo.pl